Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Uvedení nového čísla revue Protimluv

24. 6. 2021

Rezervaci můžete provést ZDE, záznam akce je k dispozici na Facebooku a YouTube GVUO.

Básník Volf a malíř Rodek hosty Literárního čtvrtku

Básník, esejista a editor Zdeněk Volf, ale také malíř Václav Rodek, jejichž práce jsou součástí nového vydání revue Protimluv 2/2021, budou hlavními hosty Literárního čtvrtku v Domě umění v Ostravě 24. června od 17 hodin.
Zdeněk Volf v  revue publikuje esej K individuaci krátké básně / Oknem překladu, v níž zvažuje fenomén krátké básně ve světové literatuře, a navazuje tak na svou loni vydanou knihu Krátká báseň / Pokus o doménu cz (Protimluv, 2020). Václav Rodek, jehož dílo je reprodukováno na titulce časopisu, je představen obsáhlým rozhovorem a barevnou přílohou při příležitosti své nedávné výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Pořad bude moderovat šéfredaktor revue Protimluv Jiří Macháček a jeho součástí bude uvedení dalších příspěvků, k nimž například patří texty Ivana Wernische, nedávno zesnulého Jiřího Červenky, Roberta Rybického, Petra Motýla, Martina Strakoše a řady dalších.

ZDENĚK VOLF (*1957)
Básník, esejista, editor. Pochází z Valašského Meziříčí, žije v Brně-Tuřanech, poblíž Mohyly míru, v jejímž okolí připouští krávy. Vyšlo mu osm básnických knih, z toho v nakladatelství Protimluv sbírka Před modlitbou přiložím (2017). Jako editor na sebe upozornil již souborem Chlévská lyrika aneb Zvířata nám odcházejí ze života (Sursum, Třebíč 2010), sestaveným z naší i světové poezie na téma zvíře, chlév, dvůr, pastva, jatky, a v loňském roce antologií Krátká báseň / Pokus o doménu cz (Protimluv, Ostrava 2020), v níž tematizoval minimalistické projevy v české lyrice od K. H. Borovského přes E. Bondyho, I. M. Jirouse, Violu Fischerovou až do současnosti. Esej K individuaci krátké básně / Oknem překladu nejenže na tuto antologii tematicky navazuje a doplňuje ji tak o podstatné ukázky z poezie světové Martialem, Bašóem, Dickinsonovou počínaje a
Guy Viarrem či Sumitaku Kenšinem konče, nýbrž zároveň – jak napovídá už uvozující citace ze stati Estetika mlčení Suzan Sontagové „Umění, které mlčí, nutí k zírání.“ – vybízí i k individuaci čtenářské...

VÁCLAV RODEK (*1976)
Malíř, pedagog, absolvent Fakulty umění Ostravské univerzity, doktorát obhájil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Od roku 2008 je asistentem Ateliéru malby na téže škole, kde studoval. Žije a pracuje v Lískovci u Frýdku-Místku a v Ostravě. Samostatně i skupinově vystavoval doma i v zahraničí, své práce představil například v galerii Tranzit v Bratislavě (2016), Výstavní síni Sokolská 26 v Ostravě (2017), Resonance demorfy v Galerii HYB4 v Praze (2020) aj.

Akce se koná na terase Domu umění, zároveň bude živě přenášena na Facebooku a Youtube GVUO.

ÚČAST NA AKCI:
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je třeba dodržet následující opatření:
Povinné jsou respirátory FFP2 a u dětí chirurgické roušky.
Dvoumetrové rozestupy, nejde-li o osoby ze společné domácnosti.
Negativní výsledek testu, nebo potvrzení o prodělání nemoci, či očkování.

TESTY:
V případě antigenního testu potvrzení nesmí být starší než 72 h.
V případě PCR testu potvrzení nesmí být starší než 7 dní.

POTVRZENÍ:
O prodělání nemoci Covid-19 v posledních 180 dnech.
O aplikaci 1. dávky očkování minimálně 21 dní před akcí, či 2. dávky.

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero