fbpx
Načítání obsahu...
Dům umění
10.00–18.00

Minimaraton elektronické hudby

21. 8. 2021

V ostravském Domě umění se opět v rámci festivalu Ostravské dny představí v sobotu 21. 8. od 17:00 do 23:00 v pěti tematických programových blocích současná experimentální hudba, ve které hrají různé elektronické zdroje významnou roli a stávají se tak nedílnou součástí autorského hudebního jazyka současnosti. Jednotlivé hudební bloky se budou střídat na dvou podiích a budou odděleny přestávkami.

16:00–17:00 PETR VÁLEK
The Vap Noise
účinkuje Petr Válek

17:30–18:30 TIBOR SZEMZÖ
Villa Tatra / Gull / Tractatus
účinkují Tibor Szemző a FAMA Quartet

19:00–20:00 CLUSTER ENSEMBLE
Karel Ančerl: Suita pro čvtrttónový klavír (premiéra)
Charles Ives: Three Quarter-Tone Pieces for two pianos, one tuned a quarter-tone sharp
Ivan Wyschnegradski: 24 Préludes im Vierteltonsystem Op. 22 (výběr)
účinkují členové Cluster Ensemble: Ivan Šiller a Fero Király – digitální klavíry

20:30–21:30 STEVE REICH
Violin Phase / Piano Phase / Different Trains
účinkují David Danel – housle, členové Cluster Ensemble a FAMA Quartet

22:00–23:00 SVOBODNÁ MÍSTA
kurátor programu: Ivan Bierhanzl 
texty: Pavel Zajíček, hudba: Ivan Acher / Michal Nejtek
účinkují Ivan Acher – sampler, Ivan Bierhanzl – el. bass, Michal Nejtek – syntezátor, Ivan Manolov – el. kytara a Jana Vébrová – zpěv

Pořadatel: Bludný kámen, z.s. ve spolupráci s Galerií výtvarného umění Ostrava a Ostravským centrem nové hudby, z.s. 

S podporou grantu Ministerstva kultury České republiky

PETR VÁLEK z Loučné nad Desnou, výtvarník a hudební-hlukový improvizátor, je původním povoláním vyučený kameník. Konstruuje sám různé elektro-mechanické objekty, kinetické strojky a bizarní „hudební“ nástroje, vyrobené často z nalezených a recyklovaných materiálů, jeho hlukové improvizace okouzlují svou dětskou hravostí. Často používá různé analogové zdroje, zastaralé reproduktory, radia a zesilovače v kombinaci s nehudebním haraburdím. Jako youtuber the VAPE má tisíce příznivců.

TIBOR SZEMZÖ, maďarský hudebník a skladatel, autor multimediálních děl, známý svým působením v legendární Group 180, většinou využívá ve svých skladbách přednatočené zvukové stopy v kombinaci s živým hraním a videoprojekcí. Je mu blízká vizuální poetika 8mm amatérských filmů (m.j. autor hudby k oceňované sérii Soukromé Maďarsko režiséra Pétera Forgácse). Dlouhodobě fascinován dílem Franze Kafky, navštěvuje a natáčí lokality, spojené s jeho životními události (Villa Tatra). 

V interpretaci CLUSTER ENSEMBLE z Bratislavy zazní klavírní avantgarda 20. století: skladby pro dva klavíry ve čtvrttónech, jak je napsali americký solitér Charles Ives (1874-1954) a ruský emigrant Ivan Wyschnegradsky (1893-1979). Karel Ančerl (1908-1973), známý hlavně jako vynikající dirigent, studoval také skladbu ve třídě Aloise Háby na pražské konzervatoři. Jeho nedávno objevená Suita pro čtvrttónový klavír z roku 1929 zazní vůbec poprvé ve verzi pro dva digitální klavíry.

STEVE REICH je vedle Philipa Glasse jedním z hlavních představitelů amerického hudebního minimalismu. Geneze tohoto hnutí  byla reakcí na postwebernovskou kompoziční estetiku serialismu 50.-60. let. V polovině 60. let se v uměleckém prostředí newyorských loftů a galerií zrodil nový styl, využívající harmonické postupy moderního jazzu, repetitivnost rocku i mimoevropské etnické hudby. Reichova dnes již klasická díla slibují silný, někdy až psychedelický zážitek.

Album Svobodná místa, vydané v roce 2019 vydavatelstvím Guerilla Records, lze chápat jako poctu Pavlu Zajíčkovi, básníku a hlavnímu protagonistovi skupiny Dg307, který po sérii mozkových příhod již nemůže několik let vystupovat. Ivan Acher a Michal Nejtek, o generaci mladší autoři hudby, osloveni intenzitou Zajíčkovy básnické výpovědi, dodávají jeho textům další rozměr. S pomocí sampleru, syntezátoru a s kytarovými efekty Ivana Manolova tvoří na podiu hlukovou poezii.  

VSTUPNÉ: 150 Kč
pro studenty platí sleva 1+1 zdarma

ÚČAST:
Akce se bude konat za dodržení platných opatření k danému dni.

 

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero