Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Karel Pauzer a Hana Purkrábková – spřízněni osudem

29. 9. 2022

16:30−18 h 

Doprovodná přednáška k výstavě Karla Pauzera.

V historii umění se často objevují manželské páry, které se většinou poznaly už za dob studií a následně svůj život prožily bok po boku. Dokladem toho je například Adriana Šimotová a Jiří John, Vladimír a Věra Janouškovi, Olbram Zoubek a Eva Kmentová. 

Další dvojicí je Karel Pauzer (1936) a Hana Purkrábková (1936–2019). Oba sochaři, absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze u Jana Kavana, každý ale zcela jiný. Hana Purkrábková dala přednos lidské figuře, Karel Pauzer zvířecím a následně rostlinným námětům.  Jeho motivy mnohdy zdeformovaných zvířecích těl jsou plné expresivity a agrese, mající v divákovi vzbudit otázky, týkající se ohrožitelnosti lidské existence. Bytí je taktéž hlavním tématem Hany Purkrábkové, ta však svá díla vytváří s menší expresivitou. Středobodem její tvorby jsou lidské figury a tváře, které jsou zpodobovány bez jakýchkoliv příkras a bez prvoplánového smyslu pro estetično. Naopak postavy působí opotřebovaně, vyhasle a znuděně. Jakoby vše podstatné již v životě zažily a teď již pouze přežívají. 

Zdá se, že Karel Pauzer se nehodlá smířit s realitou a neustále svou tvůrčí činností bojuje, Hana Purkrábková naopak svými díly zaznamenává určitý druh smíření se světem a lidským osudem. Vše ale může být zcela odlišné, než se na první pohled zdá…

Osobní účast je nutno zaregistrovat ZDE

vstup volný

foto: Karel Pauzer, Podtrh, 1987, lept, 488 × 693 mm

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero