Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Božský mystik a básník Josef Šimánek

4. 10. 2023

17–18.30 h

Komponovaný pořad Martina Jirouška ke 140. výročí narození Josefa Šimánka se koná v rámci Festivalu ostravských knihoven. Básníkovy verše přednese Ema Matýsková z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

„Zvuk fanfár slavně nad oblaka stoupá,
V stříbrná sistra hrají bílé kněžky,
Sbor krásek bronzových se v slunci koup
A průvod hne se, velebný a těžký
Jak rudé slunce z moře bez hráz
Farao přichází.“
( J. Š. Božstva a kulty 1910)

Josef Šimánek (1883–1959), rodem dekadent z okruhu básníků Moderní revue a spolupracovník umělecké skupiny Sursum, představuje dosud ne zcela probádaný fenomén předválečné české kulturní scény. Proslul jako renesanční osobnost, hermetik, básník, spoluzakladatel skautingu, který nade vše miloval právě své rodné město. Spolupracoval a přátelil se s řadou osobností umělecké scény a spojoval mnohé obory. K jeho příznivcům patřily světoznámé osobnosti jako operní diva Ema Destinnová, výtvarník Josef Váchal, jindřichohradecká Bílá paní, Edgar A. Poe, antická božstva, nymfy a bájní satyrové...

Jako svěží absolvent jindřichohradeckého gymnázia a posléze doktorand Karlovy univerzity se na umělecké scéně Šimánek prosadil už za Rakousko-Uherska. Očaroval publikum coby originální solitér se zvukomalebnými verši a magickými příběhy. S geniálním dřevorytcem Josefem Váchalem vytvořil jedny z nejkrásnějších českých umělecky hodnotných knih jako Božstva a kulty (1910), Křišťálový pohár (1909) nebo Putování malého elfa (1911). Napsal poutavé romány (Háj Satyrů, Bílá paní) i povídkové cykly (Oživlé mramory), odkazující na malebnou přírodu Jižních Čech. Proslul jako neorenesanční básník a pěvec (Propasti a plameny, 1917) Zároveň redigoval časopisy, které dodnes představují pozoruhodné poklady české typografie nebo zaujmou obsahovou pestrostí. Jeho díla často zpracovávají příběhy o magických a mysteriózních záhadách mezi nebem a zemí, nevyhýbá se motivům vampyrismu, erotice a satyrským rozkoším. Bůh Pan s ním pěje na flétnu jedinečné obraznosti, prosté zaskřípání starých vrátek v kamenné zdi umožnuje Šimánkovi evokovat zvuk hrůzy jako nikomu jinému v české literární a básnické scéně.

Jedinečného mystika, originálního básníka hrůzy, mistra jemné atmosférické nálady a ctitele antické kultury, nadčasového génia a osobnost Josefa Šimánka připomene v komponovaném pořadu Martin Jiroušek, znalec audiovizuální kultury a multimediálních umění.

vstup volný 

POZOR! Koná se v Knihovně GVUO 

Rezervace je možná ZDE


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero