Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Autorské čtení Martina Straky

10. 12. 2022

Fotograf GVUO má široký záběr, komentuje, fotí, píše. Tentokrát si pro vás připravil čtení z nové knihy "1983 Vojtěch-Enge". Jde o strhující příběh průkopníků českého motorsportu, kteří svou vášní a úspěchy navázali na jedinečnou Elišku Junkovou. Vedle čtení autor také promítne fotografie, které okomentuje poutavými příběhy. Kniha bude na místě k dostání, stejně jako stolní a nástěnné kalendáře ke 100 letům 24H Le Mans.

1983 VOJTĚCH–ENGE

Strhující příběh automobilových závodníků Zdeňka Vojtěcha a Břetislava Engeho, který navazuje na jedinečnost prvorepublikové Elišky Junkové. 

Mistři volantu se v roce 1983 stali hvězdami mistrovství Evropy cestovních automobilů, když s BMW 635 CSi Hartge vyrobeným podomácku v Praze a v Liberci okouzlili fanoušky i zahraniční novináře. Hvězdné soupeře, mezi kterými byli vedle kontinentálních šampionů také piloti formule 1 či 24H Le Mans, šokovali.

V amatérských podmínkách snoubených s nadšením a šikovností všech v týmu, vedeným manažerem Václavem Bervidem, se zrodil něco jako zázrak. Oběma třicátníkům se změnil život. Sportovní i soukromý. Stali se placenými profesionální sportovci, které si najalo BMW. Zdeněk byl na mnichovské soupisce v roce 1984, Břetislav o dvě sezony později.

Jedinečný rozlet Elišky Junkové zastavila v roce 1928 smrt jejího muže Čeňka. Kariéra dvojice Vojtěch-Enge nenabrala světové obrátky pro něco jiného.

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero