Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

VIKTOR FREŠO / Future Memories

29. 5. – 18. 8. 2024
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Vernisáž se uskuteční 28. 5. v 17 hodin. 
Komentovaná prohlídka se uskuteční v úterý 18. června 2024 v 17 hodin. Rezervovat se můžete již nyní ZDE.

Viktor Frešo vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, diplom získal v roce 2003. Frešo patří k nejvíce pozoruhodným osobám současného umění v bývalém Československu po roce 2000. Jeho tvorba a celkový přístup k umění jsou dost netypické a reflektují situaci ve společnosti a kultuře. Umělec vytváří sofistikované koncepty a projekty, které prezentuje jako zdánlivě jednoduše uzavřené „Kousky umění“. Ve své práci je často kritický a vyjadřuje svou nespokojenost s uměleckou scénou a jejími procesy, dělá to s lehkostí, vtipem a hravým podtónem.
Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvorby je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, grandiózní EGO spojené s GESTEM v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou. Jeho schopnost odhalit temné stránky své duše, svých chyb a jejich vypuštění do světa bez ohledu na důsledky posouvají autorovy koncepty k širším možnostem vnímání jeho umění.
Viktor Frešo se zajímá o přímé a efektivní vizuální nástroje. Upřednostňuje krátký interval mezi akcí a reakcí a podmínky rychlého rozpoznání vztahů mezi vyjádřením „já“ a označením „on“. Forma krátkého sloganu mu vyhovuje. Ať už zasahuje do veřejného prostoru, anebo vystavuje v galeriích, dbá na to, aby se v jeho provedení projevila okamžitá tvořivá akce – GESTO. V současnosti se autor kromě jiného věnuje také sochařství a malířství. 

Vladimír Beskid

Kurátor: Vladimír Beskid
Text:  Vladimír Beskid
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Zuzana Grulichová, Jana Sedláková

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero