Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Hans von Aachen / Job v neštěstí

(před 1600)

Obraz je nesporně významný i přes jistou rukopisnou nevyrovnanost. Je třeba ho vnímat jako Aachenovo dílo nejen v invenci, ale především v hlavních postavách Joba a jeho manželky. Nejcharakterističtější Aachenovou postavou je žena s příznačným účesem, k němuž lze nalézt mnoho obdob v kadeřnických kreacích Aachenových bohyň a alegorií s jemným dívčím obličejem, které jsou inspirovány umělcovou ženou Reginou. Pozoruhodná je i mužská postava vedle ženské, k níž můžeme nalézt analogie, které předvádějí až s karikující drsností Aachenův autoportrét. Způsob malby některých částí obrazu je po technické stránce méně soustředěný.

Je to nejen zpracování muže, který drží dítě, ale i muže s turbanem, ďábla a především krajinářského pojetí celého pozadí. Samotný motiv zobrazuje celkem věrně děj, který je vylíčený ve starozákonní knize — životními prohrami zkoušený Job i přes rady svých přátel zůstává věrný Hospodinovi. Zcela však opouští starší ikonografické pojetí, jako je renesanční redakce melancholie, a odpovídá spíše polemické disputaci, která průkazně koresponduje s potridentským humanismem. V alegorickém výkladu Job zastupuje církev a jeho oponenti reformační nápravná hnutí.


AACHEN HANS (von)

(1552–1615) Hans von Aachen pocházel z Kolína nad Rýnem, kde se i vyučil. Delší dobu pobýval v Itálii hlavně v Benátkách, v Římě, kde se seznámil s Bartholomeem Sprangerem, a ve Florencii. Hodně cestoval, v Mnichově se oženil s dcerou předního evropského hudebního skladatele Orlanda di Lasso. V roce 1592 byl jmenován dvorním malířem Rudolfa II. a o čtyři roky později přesídlil natrvalo do Prahy.
Panna Maria se sv. Barborou a sv. Kateřinou

Panna Maria se sv. Barborou a sv. Kateřinou

(kolem 1490)
Svatá rodina s malým Janem Křtitelem a sv. Rochem

Svatá rodina s malým Janem Křtitelem a sv. Rochem

(1. desetiletí 16. století)
Hans von Aachen / Job v neštěstí

Hans von Aachen / Job v neštěstí

(před 1600)
Domenico Fetti / Adonis

Domenico Fetti / Adonis

(po 1613)
© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero