Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Španělští umělci Pařížské školy

5. 5. – 6. 6. 2021
Záštitu nad výstavou převzali velvyslanec Španělského království v České republice J. E. Ángel Lossada Torres-Quevedo a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Galerie výtvarného umění v Ostravě vlastní sbírku obrazů, kresby a grafiky předních španělských umělců, kteří zakotvili v Paříži. Výstava shromažďuje 67 prací, převážně kresby a grafiky, ale i velmi kvalitní výběr obrazů. Omezuje se na období kolem roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala pod záštitou vlády Československé republiky první poválečná zahraniční výstava: Umění republikánského Španělska. Měla obrovský ohlas; značná část vystavených prací zůstala v československých sbírkách, mimo jiné v Ostravě; někteří umělci, jako Óscar Domínguez, byli opětovně zváni k výstavám v Praze, Brně, Olomouci a Bratislavě až do roku 1949, kdy komunistická strana začala prosazovat princip tzv. „socialistického realismu“ a moderní umění mu muselo ustoupit. 

Pavel Štěpánek

Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje soubor výtvarných děl skupiny španělských umělců, kteří měli svou poválečnou tvorbou významný vliv na české umění. Španělští umělci tzv. „Pařížské školy“ (např. Ismael  González de la Serna, Julio Gonzáles a nejvýznamnější z nich Óscar Domínguez), kteří v poválečném období vystavovali v Československu a někteří z nich u nás i pobývali, rozhodujícím způsobem oživili tradici modernismu v českém výtvarném umění.

Výstava představí tvorbu španělských umělců ze sbírek GVUO, jednu z největších kolekcí španělského umění v České republice.

Jiří Jůza

Vystavení autoři:
Francisco Bores, Antoni Clavé, Honorio García Condoy, Óscar Domínguez, Luis Fernández, Pedro Flores, Julio González, Roberta González, Ismael González de la Serna, Hoyos, Baltasar Lobo, José Palmeiro, Ginés Parra, Joaquín Peinado, Hernando Viñes, Manuel Viola

Vernisáž se uskuteční 4. 5. 2021 a komentovaná prohlídka s kurátorem Pavlem Štěpánkem se uskuteční v úterý 3. 6. v 17 hodin. Obě akce jsou k vidění na Facebooku a YouTube GVUO.

Virtuální prohlídka ZDE
Vernisáž ZDE
Komentovaná prohlídka s kurátorem ZDE

Koncepce, výběr a uspořádání výstavy: Pavel Štěpánek, Jiří Jůza
Texty: Pavel Štěpánek
Překlad: Christopher Hopkinson, Šárka Holišová
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero