Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Pulsing Emotions / MILAN DOBEŠ

21. 10. – 6. 12. 2009

Milan Dobeš patří k světově věhlasným představitelům kinetického a optického umění a konstruktivismu. Již od počátků šedesátých let 20. století vznikají vizuálně-kinetické a světelno-kinetické objekty, které se řadí k nejprogresivnější tvorbě v Československu a zaznamenaly neobyčejný ohlas ve světě. Napsal manifesty o Světle a pohybu a Dynamickém konstruktivizmu, zúčastnil se významných světových výstav opticko-kinetického umění. Světlo a pohyb mu jsou výtvarnými prostředky, které spoluvytvářejí účinek díla.
V roce 2008 Galerie Zdeňka Sklenáře  představila významná díla Milana Dobeše v instalaci Federica Díaze, který vytvořil neobyčejně intenzivně působící prostor, světelně-kinetický svět nabitý pulzujícími emocemi. Divák se stává uměleckému dílu vpravdě partnerem, který má neobyčejnou příležitost uvolnit svou fantazii a objevovat magii Milana Dobeše.
Koncept sevřené a koncentrované esence přenesený do Domu umění přináší tvorbu autora, jenž patří k legendám československého umění, který stále neuvěřitelně tvůrčím a vitálním způsobem připravuje nové projekty, letos oslavil osmdesát let. Milan Dobeš se narodil v Přerově a svůj život a tvorbu spojil s Bratislavou, ale zejména v 50. letech také navštěvoval Ostravu a pojil ho k ní blízký vztah.

Jiří Jůza


Kurátor: Jiří Jůza
Texty/ texst: Jiří Jůza
Grafická úprava/ Design: Jiří Šigut – CONCEPT, 2009© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero