Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, se v březnu veřejnosti nejspíš neotevře, přesto realizuje výstavu Václava Rodka v kurátorském podání Jaroslava Michny. Jedná se o první projekt nového cyklu výstav, který v rámci výročí 95 let Domu umění, GVUO představuje tvorbu ostravských umělců. Expozice bude zahájena on-line vernisáží v úterý 9. března a potrvá minimálně do 18. dubna. Zda bude možné si výstavu prohlédnout i naživo v tuto chvíli není jisté.
"Aktuální epidemiologická situace není pro kulturní život a umělecké zážitky příznivá. Všem nám už chybí bezprostřední a přímý kontakt s uměním. Na ten si ale budeme muset nějakou dobu počkat. Nesmíme se ale vzdávat, rozhodně doporučuji si cestu ke kultuře hledat. Minulé měsíce nám potvrdily, že je možné a má smysl pořádat výstavy a další umělecké produkce i v on-line prostoru. Galerie výtvarného umění v Ostravě toho může být příkladem", uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
"V souvislosti s aktuální situací otevřených – zavřených galerií jsme se rozhodli linii výstav ostravských umělců zintenzivnit a rozšířit ji na celoroční program", doplnil Jiří Jůza, ředitel GVUO, a dodal, že cyklus výstav Ostrava sobě vznikl ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity a pokračovat bude na podzim výstavou konceptuálního fotografa Michala Kalhouse.
VÝSTAVA V GVUO
Výstava Metakódy představuje bez mála dvacet převážně velkoformátových pláten ostravského malíře Václava Rodka od roku 2008 až do současnosti. Koncipovaná je jako průřez umělcovou tvorbou a pokouší se ukázat široké spektrum jeho malířského uvažování. Většina děl pochází z umělcova ateliéru, několik bylo zapůjčeno ze soukromých sbírek.
"Václav Rodek skrze rozličné mechanismy malířské práce krouží kolem témat vnímání, vidění, zpochybňování a tázání se po realitě. Umanutě zkoumá subjekt-objektový vztah a zjišťuje, že tento vztah definovat jako model s vyzkoumatelnými parametry ani nelze. Spolu s ním jsme tak vrháni do členitého terénu vizuálních i obsahových vrstev. Malba je mu doslova filozofickou prací. Témata, s nimiž pracuje, tedy mytologie, či filozofická paradigmata, nejen studuje, ale rozličně je kóduje a reinterpretuje", vysvětluje Jaroslav Michna kurátor výstavy.
On-line zahájení výstavy se uskuteční v úterý 9. března v 18 hodin na sociálních sítích GVUO. Těšit se můžete na úvodní slovo Jiřího Jůzy, ředitele GVUO, kurátora Jaroslava Michny a malíře Václava Rodka. Zároveň bude představena také výstava kreseb Václava Brožíka v Kabinetu grafiky, GVUO, kterou připravila kurátorka Gabriela Pelikánová.
DOPROVODNÉ AKTIVITY A PRAKTICKÉ INFORMACE
Výstavu doprovodí virtuální prohlídka, kterou si od konce března bude možné prohlédnout na webových stránkách GVUO, a publikace, jež představí nejen vystavované malby, ale také další plátna Václava Rodka, která již nebylo možné z prostorového důvodu prezentovat v Domě umění. GVUO plánuje také on-line komentované prohlídky s kurátorem Jaroslavem Michnou v úterý 30. března v 17 hodin a s malířem Václavem Rodkem ve čtvrtek 15. dubna v 17 hodin. Obě komentované prohlídky budou živě přenášeny na Facebooku a YouTube GVUO.
VÁCLAV RODEK / Metakódy
10. 3. – 18. 4. 2021 (vernisáž 9. 3. 2020)
Kurátor: Jaroslav Michna
Grafický designér: Katarína Jamrišková
První výstava z cyklu Ostrava sobě.
VÁCLAV RODEK (1976) žije a pracuje v Lískovci u Frýdku-Místku a Ostravě. Vystudoval Fakultu umění Ostravské university a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Od roku 2008 je asistentem v ateliéru malby Daniela Balabána. Od roku 2001 vystavuje na samostatných i skupinových výstavách.
OSTRAVA SOBĚ je cyklus výstav, který navazuje na dlouhodobou výstavní strategii GVUO představující autory, jež mají k Ostravě úzkou vazbu (Hana Puchová, Daniel Balabán, František Kowolowski, Zbyněk Janáček, Petr Lysáček a další). V letošním roce budou představeni Václav Rodek, Michal Kalhous, Marek Sibinský a Eliška Čabalová.
VÁCLAV BROŽÍK / Kresby
3. 3. – 2. 5. 2021
Kurátor: Gabriela Pelikánová
Grafický designér: Katarína Jamrišková
VÁCLAV BROŽÍK (1851–1901) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, Drážďanech a Mnichově. Patřil mezi umělce Generace Národního divadla. Pobýval v Praze a Paříži a ve své době se stal nejznámějším českým umělcem v Evropě. Maloval podobizny, krajiny a žánrové výjevy v historických kulisách. V roce 2003 se uskutečnila rozsáhlá výstava jeho tvorby ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze. Ve sbírkách GVUO se nachází mnoho jeho přípravných skic k rozměrným plátnům s historickou tematikou, část z nich je prezentována na současné výstavě.
Záštitu nad výstavami GVUO převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Výstavy jsou financovány z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.
Partneři: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury ČR, Rada galerií České republiky; Fakulta umění OU; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.
Mediální partneři: ART ANTIQUES, Artalk, Artikl, A2, A2larm, Český rozhlas Ostrava, deník, FlashArt, ostravan, Polar, Program, Radiohouse
95 LET DOMU UMĚNÍ, GVUO (1926–2021) V roce 1923 byl založen „Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě“, který vypsal veřejnou architektonickou soutěž na výstavní budovu. Odborná porota udělila v anonymní soutěži dvě druhé ceny – Kamilu Roškotovi za návrh označený písmeny SPQ a dvojici Františku Fialovi a Vladimíru Wallenfelsovi za projekt označený značkou červeného čtverce. Projekt dvojice mladých architektů byl s drobnými úpravami realizován do dnešní podoby Domu umění. Výstavní budova byla 13. května 1926 otevřena veřejnosti spolu s výstavou uměleckých děl sběratele a zakladatele Domu umění Františka Jurečka, který spolku odkázal svou sbírku. V památkově chráněném Domě umění dnes sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), která je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, a pořádá zde výstavy výtvarného umění, designu a architektury. Více informací na webových stránkách projektu Moravskoslezský kraj, historie a já.