Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, otevírá retrospektivní výstavu legendami opředené výtvarné skupiny Přirození. Přestože existovala jen velmi krátce, měla rozhodující vliv na formování budoucí ostravské výtvarné scény. Kurátorkou výstavy, která prezentuje tvorbu všech členů této skupiny z let 1989 až 1992, včetně jejich přátel, je Renata Skřebská. Vernisáž se uskuteční v úterý 20. září v 17 hodin. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do konce roku.
"Přirození byli v revolučním roce symbolem boje výtvarníků za svobodu tvůrčí i lidskou, jejich veřejná vystoupení byla ve své době velmi odvážná. Přirození přispěli k prolomení celorepublikového kádrovacího režimu v umění a výrazně ovlivnili současnou výtvarnou scénu v Moravskoslezském kraji. Jejich činnost otevřela jednotlivým členům uměleckou cestu v následujícím období a rozhodně má co říci i současné generaci. Proto je skvělé, že výstavu budou doprovázet edukační programy pro školy i komentované prohlídky s kurátorkou," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
PŘIZNÁVÁME SE K TRAPNOSTI
Výstava Přirození (1989–1992) / Ostravští divocí představuje vývoj umělecké tvorby členů ostravské undergroundové skupiny Přirození (Daniel Balabán, Zdeněk Janošec Benda, Petr Pastrňák, Hana Puchová, Jiří Surůvka, Pavel a Helena Šmídovi) a jejich přátel (Martin Cach, Martin Fryč, Milan Krupa, Zdeněk Kus, Elli Tiliu Motýlová, Rostislav Němčík, Radim Šupčík). Na výstavě jsou k vidění jejich rané malby, grafiky a objekty plné sexuality, grotesky i provokativního pojetí víry. Součástí výstavního projektu jsou také unikátní amatérské filmové nahrávky, které dosud nebyly publikovány. Mladé umělce spojoval manifest skupiny z roku 1989 s nekompromisními hesly, jako například přiznáváme se k trapnosti, nebo čistému vše čisté, které vyjadřovaly radikální postoj mladé generace vůči tehdejší společnosti.
Příběh skupiny se začal psát v roce 1989, kdy se skupina mladých lidí rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas s oficiálním uměním. "Ke stěžejním okamžikům patřila jednodenní výstava „Ahoj lidé!“, která se uskutečnila v podchodu k autobusovému nádraží v Ostravě. Akce nebývalého rozsahu byla jedním z podnětů pro založení skupiny. Mladá generace fungovala na bázi undergroundového společenství, které jako jediné umožňovalo naprostou svobodnou tvorbu. Nejčastěji pořádali výstavy v ateliérech, bytech, na půdách domů, ale třeba i venku na haldě Ema, nebo na kopci Landek v Petřkovicích poblíž Ostravy," sdělila kurátorka výstavy Renata Skřebská.
ČISTÉMU VŠE ČISTÉ
Členové skupiny se scházeli a společně vystavovali v domě mikrobiologa Vladislava Holce, který se stal nejmenovaným kurátorem a galeristou skupiny, a také v bytě manželů Šmídových. Daniel Balabán, spolu se svým bratrem Janem a Zdeňkem Janošcem, přezdívaným Benda, vymyslel název skupiny. Činnost skupiny směrem performanci pak posunul Jiří Surůvka se svým kabaretem Návrat mistrů zábavy. Přirozený talent však přivedl ke skupině Přirození také Petra Pastrňáka a Hanu Puchovou, která se zpočátku za členku ani nepovažovala, doplnila kurátorka.
Po rozpadu skupiny členové vystavovali společně už jen dvakrát, a to na ostravských výstavách Přirození po deseti letech (1999) v Antikvariátu Černý pavouk, kde ovšem nebyla zastoupena Helena Šmídová, a Přirození po dvaceti letech (2010) v Minikino Kavárně. Třetí kolektivní výstava Přirození (1989–1992) / Ostravští divocí se k tématu vrací po třiceti letech od rozpadu skupiny. Historii skupiny, rozsáhlé rozhovory kurátorky se členy, manifest i dosud nepublikované archivní materiály, včetně fotografií, představí téměř třísetstránková stejnojmenná publikace Renaty Skřebské, kterou lze zakoupit na pokladně Domu umění, nebo na e-shopu GVUO.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Výstavu doprovázejí komentované prohlídky s kurátorkou 18. 10., 15. 11. a 8. 12. v 17 hodin. Nutná je rezervace předem na www.gvuo.cz. V rámci výstavy se uskuteční ve čtvrtek 10. 11. také komponovaný večer, složený z dialogů členů skupiny a dobových filmových i hudebních projekcí. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný.
Přirození (1989–1992) / Ostravští divocí
21. 9. – 31. 12. 2022 (vernisáž 20. 9. v 17 hodin)
Kurátor: Renata Skřebská
Grafický design: Katarína Jamrišková
Vystavující umělci:
členové skupiny Přirození: Daniel Balabán, Zdeněk Janošec Benda, Petr Pastrňák, Hana Puchová, Jiří Surůvka, Pavel a Helena Šmídovi
jejich přátelé: Martin Cach, Martin Fryč, Milan Krupa, Zdeněk Kus, Elli Tiliu Motýlová, Rostislav Němčík, Radim Šupčík
Záštitu nad výstavou v GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.
PARTNEŘI: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury; Rada galerií České republiky; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER: Česká televize
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2; A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse
GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz