Mezi témata, která nejvíce rozdělují dnešní společnost, patří životní prostředí a klimatické změny. Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s neziskovou organizací We Animals Media přispějí do této diskuze výstavním projektem HIDDEN / Zvířata v antropocénu, který upozorňuje na neetické chování člověka vůči zvířatům s přesahem na životní prostředí. Vernisáž se uskuteční v úterý 13. září v 17 hodin. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 20. listopadu.
"Oceňuji, že se Galerie výtvarného umění v Ostravě zabývá nejen výtvarným uměním. Má přesah do dalších oblastí důležitých pro naši společnost. Aktuální výstava se zaměřuje na jedno z témat z oblasti životního prostředí. Vystavené fotografie zachycují velkochovy hospodářských zvířat, testy na zvířatech, transporty živých zvířat, využívání jejich kůže v módním průmyslu, ale i velkorybolov, který fatálně ohrožuje některé mořské živočichy. Galerie jsou prostorem pro umění, mohou ale také prezentovat společensky odpovědná témata. Neměli bychom zavírat oči před tím, co se kolem nás děje," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
NEODVRACEJME ZRAK
Přes čtyřicet velkoformátových fotografií dvaceti zahraničních fotoreportérů a několik videí reportážního charakteru upozorňuje na neetické chování člověka vůči zvířatům s přesahem na klimatické změny. Výstava je rozdělena do 7 tematických celků, v nichž zvířata hrají hlavní roli (Průmyslové zemědělství, Přeprava živých zvířat, Výzkum, Rybolov, Móda, Zábava, Katastrofa).
Právě průmyslové zemědělství s využitím hospodářských zvířat způsobuje obrovské ekologické škody. Jeho vliv na globální oteplování je vyšší než vliv dopravy na celém světě. Zvířata často žijí v nehumánních podmínkách a na minimálním prostoru, nejsou ošetřována, dostávají minimum jídla a mláďata bývají oddělena od matek. Nejsou totiž dostatečně chráněna platnými zákony. Aktivisté po celém světě již dlouho upozorňují na to, co se děje „za zavřenými dveřmi“, jejich hlas zatím nevedl ke změně zákona.
Fotografie byly v mnoha případech pořízeny tajně, a díky tomu zachycují také praktiky, které jsou záměrně před veřejností skrývány. "Když jsem se dozvěděl, že například polské galerie odmítají výstavu prezentovat, měl jsem jasno, že Ostrava ji vidět musí, přestože to prvoplánově není výtvarné téma. Kdyby na fotografiích nebyly zachyceny drastické příběhy zvířat, které nás podvědomě nutí odvracet od nich zrak, ocenili bychom také jejich výtvarnou kvalitu," sdělil Jiří Jůza, kurátor výstavy a ředitel GVUO.
Výstava doprovází publikaci HIDDEN – Animals in the Anthropocene z roku 2020 kanadské fotoreportérky zvířat Jo-Anne McArthur. Kniha získala zlatou medaili v soutěžích Independent Publisher Book Awards (2021), 78th Annual Pictures of the Year International Competition (2021) a před pár dny také v soutěži Prix de la Photographie Paris Awards v kategorii dokumentární kniha. Publikaci, v níž své fotografie prezentuje na čtyřicet zahraničních fotoreportérů zvířat, je možné zakoupit i na pokladně Domu umění.
Vernisáž doprovodí beseda s fotografem Lukášem Vincourem, režisérem Petrem Benešem, autory filmového dokumentu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta, jenž je na výstavě promítán, a Denisou Hobbs, redaktorkou portálu Soucitně.
PRAKTICKÉ INFORMACE
V rámci stálé expozice je nyní v Domě umění, GVUO k vidění rovněž Výstava jednoho díla ze sbírky GVUO. Malbu Emila Filly s názvem Žena se psem vybral výtvarník Michal Cihlář. V Kabinetu grafiky je možno zhlédnout komorní výstavu Svět abnormalit Karla Pauzera.
Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné, návštěva stálé expozice je bezplatná. V neděli a pro seniory je vstup volný.
HIDDEN / Zvířata v antropocénu
"Když v tobě utrpení jiné bytosti vyvolá bolest, nepodléhej prvotní touze utéct od trpícího, ale naopak se přibliž co nejblíže k tomu, kdo trpí, a snaž se mu pomoci." (Lev Nikolajevič Tolstoj)
14. 9. – 20. 11. 2022 (vernisáž 13. 9. v 17 hodin)
Kurátoři: Jo-Anne McArthur, Keith Wilson, Jiří Jůza
Autoři vystavovaných fotografií: Jon Amad, Daniel Beltrá, Adam Dean, Aitor Garmendia, Aaron Gekoski, Jan van Ijken, Britta Jaschinski, Lissy Jayne, Konrad Lozinski, Selene Magnolia, Jo-Anne McArthur, Kristo Muurimaa, Adam Oswell, Carlota Saorsa, Andrew Skowron, Timo Stammberger, Luis Tato, Gav Wheatley, Národní institut zdraví (USA), anonym (REUTERS)
Záštitu nad výstavou v GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.
JO-ANNE MCARTHUR (1976), oceňovaná fotožurnalistka, která již dvě desetiletí dokumentuje život zvířat. Procestovala více než šedesát zemí a pro svou neziskovou fotografickou agenturu We Animals Media zdokumentovala kruté a znepokojivé způsoby, jakými lidé zacházejí se zvířaty. Jo-Anne McArthur získala ocenění v soutěžích, jako jsou Wildlife Photographer of the Year, Nature Photographer of the Year, BigPicture, Pictures of the Year International a Global Peace Photo Award. Její práce publikovaly stovky médií. Jo-Anne McArthur dává své práce volně k dispozici všem, kdo se zasazují o ochranu zvířat, a to prostřednictvím stránky We Animals Media stock. HIDDEN (Skryto, 2021) je její třetí publikace, která vyšla po knihách We Animals (My zvířata, 2014) a Captive (V zajetí, 2017).
WE ANIMALS | Media je nezisková organizace, která prostřednictvím působivé fotografické a video žurnalistiky zviditelňuje zvířata běžně skrytá veřejnosti. Jejím posláním je dokumentovat příběhy zvířat v lidském prostředí, těch, která jsou využívána k jídlu, módě, zábavě a pokusům. Cílem je vyvolat soucit, diskuzi a změnu.
PARTNEŘI: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury; We Animals | Media; Freiraum für fotografie; Rada galerií České republiky; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2; A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse
GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz