Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Mančuška, Korpaczewski, Kovanda... Elitu současného umění uvidíte v Ostravě

19. 6. 2018

Tisková zpráva

Co může mít společného sportovní šampionát a umělecká galerie? Výstavu! Na podnět IAAF Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018 vznikl v Galerii výtvarného umění v Ostravě umělecký projekt Kdo je vítězem?, který na míru ostravskému Domu umění připravila kurátorka Yvona Ferencová. Výstavní projekt, který prezentuje 26 známých současných výtvarníků, nechce představit umělecká díla primárně zobrazující sportovní klání, naopak nabízí prostor různým žánrům i médiím a vybízí k asociacím i v jiných oblastech. Císařovský, Korpaczewski, Nikitinová, Kovanda, Mančuška, Šerých nebo Vaněk… Netradiční výstava bude k vidění v ostravském Domě umění od 20. června do 9. září.  

Instalaci otevírá pás prázdného inverzního filmu Jána Mančušky (Malba, 2007) spolu s ukázkami revolučních fotografií fází pohybu člověka Eadwearda Muybridge, průkopníka kinematografie. Umělecká díla jsou řazena do tvaru fiktivního stadionu, vzájemně se reflektují, vztahují k sobě, mísí, vytvářejí i mažou. Formují se do nezávislých kruhů, jsou souhrnem deskriptivních a náznakových možností,“ vysvětluje Yvona Ferencová, kurátorka výstavy.

Leitmotivem výstavy je časově vymezená sekvence ohraničená body A a B, tedy začátkem a koncem s otazníkem. Jejím středobodem je promítaný obraz Igora Korpaczewského zobrazující figuru muže, běžce, který odměřuje čas (The Timeman, 1998). Od něj se rozvíjí vícesměrné prostorové uspořádání výstavy tvořené mixem klasických i nových médií.“ 

Na otázku Kdo je vítězem? se nabízí řada odpovědí. „Jestliže si však položíme další otázky v rámci tázání hlubšího jak?, z jakého hlediska?, nebo v jakém případě? dostaneme se mnohem dále. Často mimo ohnisko čistě sportovních aktivit, výkonů a poměřování sil. V kontextu se objeví řada silných témat, moc a její zneužití, zisk, masová manipulace, skrytá agresivita, nelegální postupy při zvyšování výkonnosti… a témat z pohledu života lidského jedince obecných, jako je pohyb, časovost, kauzalita, podmíněnost a jiné,“ uzavírá Ferencová. Spolu s kurátorkou si výstavu můžete projít v úterý 26. června v 19 hodin. 

Vernisáž výstavy Kdo je vítězem? se uskuteční v úterý 19. Června v 17 hodin, ve stejný den bude zahájena i expozice SPEKTRUM / Nový vizuální jazyk Galerie výtvarného umění v Ostravě / Robert V. Novák & Zuzana Burgrová, ve čtvrtek 22. června v 17 hodin pak Diplomky 2018, které představí tvorbu letošních absolventů Fakulty umění Ostravské univerzity. Dům umění je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné 40 korun plné a 20 korun zlevněné. Vstup zdarma v neděli a pro seniory.

                                                    Jana Malášek Šrubařová
                                                    Tisková mluvčí a PR
                                                    srubarova@gvuo.cz,   731 691 563

                                       

Vystavovaní autoři:

Silvina Arismendi, Vasil Artamonov, Pavel Baňka, Tomáš Císařovský, Patricie Fexová, Mira Gáberová, David Hanvald, Tomáš Hlavina, Ondřej Kopal, Igor Korpaczewski, Jiří Kovanda, Ján Mančuška, František Matoušek, Jiří Načeradský, Alice Nikitinová, Petr Písařík, Pavla Sceranková, Martin Sedlák, Jiří Skála, Matěj Skalický, Matěj Smetana, Adéla Svobodová, Robert Šalanda, Jan Šerých, Jan Turner, Tomáš Vaněk.

IAAF Kontinentální pohár v atletice Ostrava 2018 

IAAF Kontinentální pohár v atletice Ostrava 2018 je jednou z nejprestižnějších atletických akcí, organizovaných Mezinárodní federací atletických asociací IAAF. Pořádá se od roku 1977. V České republice se uskuteční poprvé 8. a 9. září 2018 v Ostravě-Vítkovicích. 

IAAF Kontinentální pohár v atletice Ostrava 2018 se koná jednou za čtyři roky a proti sobě stojí vždy sportovní týmy čtyř kontinentů: Evropy, Ameriky, Afriky a společný tým Asie a Oceánie. Českými patrony IAAF Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018 jsou dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, halový mistr světa v běhu na 400 m Pavel Maslák, stříbrný medailista z mistrovství Evropy ve skoku o tyči Jan Kudlička a juniorská mistryně světa ve výšce Michaela Hrubá.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝSTAVĚ

Záštitu nad výstavou převzali náměstci hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo a Stanislav Folwarczny i český atlet Pavel Maslák. Výstavu finančně podpořil Moravskoslezský kraj. 

Kdo je vítězem? / Who is the Victor?

20. 6. – 9. 9. 2018

Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava

Pořadatel:
Galerie výtvarného umění v Ostravě 

Kurátor:        
Yvonna Ferencová

Grafický design:
Robert V. Novák a Zuzana Burgrová

Partneři:

Mediální partneři: TV Polar, Moravskoslezský deník, Literární noviny, Český rozhlas Ostrava, Artalk, Art&Antique, Ostravan.cz, Artikl, Program, Radiohouse, A2, A2larm, FlashArt 

Partneři: MSK, IAAF Kontinentální pohár v atletice Ostrava 2018, RG ČR, NEWTON Media, Rengl, Seepoint, Tiskárna Helbich, Adam gallery, Railreklam

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero