Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

GVUO vystavuje tvorbu konkretisty Svatoslava Böhma

30. 11. 2022

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, připravila ve spolupráci s kurátorkou Ilonou Víchovou výstavu krnovského rodáka Svatoslava Böhma. Součástí výstavy jsou kromě kreseb a grafických listů i povodní poškozené dřevěné reliéfy, které vloni zrestaurovalo Museum Kampa. Vernisáž projektu SVATOSLAV BÖHM / Půdorysy paměti se uskuteční 6. prosince v 17 hodin. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 15. ledna příštího roku.   

"Svatoslav Böhm se zapsal do historie našeho kraje nejen svými výtvarnými výstupy, ale také několika uměleckými realizacemi v architektuře. Mezi jeho nejznámější práce patří například prostorové řešení Památníku architekta Leopolda Bauera, dřevěný dekorativní reliéf ve vstupním prostoru hotelu Slezan v Bruntále nebo dřevěný balkon v kostele svatého Ducha v Krnově. Ve své tvorbě umělec vnímá výtvarné formy jako integrované součásti většího celku, například právě architektury," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

O VÝSTAVĚ
Výstava představuje několik desítek uměleckých děl Svatoslava Böhma, především dřevěné reliéfy, návrhy pro architekturu, obrazy, kresby a experimentální grafické tisky. K nejstarším vystaveným pracím patří soubor ostravských kreseb z let 1962–1964 inspirovaných haldami, šachtami a kališti. Významné jsou cykly dřevořezů, díky nimž se autor ocitl na prahu bezpředmětné tvorby. "V 60. letech Böhm rozvíjel zcela svobodné tiskařské experimenty, kdy z prokladů pro sazby sestavoval vlastní matrice a také již hotové desky otiskoval na papír. Výsledkem jsou černobílé abstraktní kompozice, jejichž obrazové pole je založeno na střídání vertikálních a horizontálních pásků, nebo na organizaci jednoduchých forem do řad," vysvětlila kurátorka Ilona Víchová. 

POVODEŇ V ATELIÉRU
Výstava prezentuje také řadu dřevěných reliéfů spjatých s tragickou událostí v roce 1997, kdy se ateliérem SvatoslavaBöhma prohnala povodeň a mnoho děl poškodila, nebo zničila úplně. "Zmizel soubor kreseb, grafických listů, korespondence, ale také fotografií. Ze souboru starých dřevěných reliéfů zbylo jen torzo, vážně poničené vodou. Díky restaurátorskému zásahu Musea Kampa se mnohé z nich podařilo zachránit a právě tyto reliéfy si můžete na výstavě také prohlédnout," doplnila kurátorka. 

Restaurátorský tým Musea Kampa pod dohledem autora na renovaci dřevěných reliéfů soustředěně pracoval v letech 2020 a 2021. Výsledek byl vloni představen v Museu Kampa v Praze. Ostravská výstava tento záchranářský čin s ročním odstupem připomíná. Rozsahem je sice menší, ale doplňuje ji soubor kreseb a obrazů ze sbírky Musea Kampa, které v Praze vystaveny nebyly. 

Svatoslav Böhm je u nás známý svým věcným vizuálním jazykem, ať už se jedná o jeho realizace v architektuře, volné dřevěné reliéfy, kresby, tisky, grafické úpravy knih nebo návrhy knižních obálek a firemních značek. "Vytvořil mimořádně koherentní dílo, které dnes řadíme k výrazným úkazům na poli neokonstruktivních tendencí, konkrétní tvorby a geometrie," uzavřela Víchová. 

PRAKTICKÉ INFORMACE
V Domě umění nyní můžete navštívit také výstavy PŘIROZENÍ (1989–1992) / Ostravští divocí; Post-objektiv; stálou expozici a v Kabinetu grafiky projekt MAX ŠVABINSKÝ a Ostrava.
Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný. 

SVATOSLAV BÖHM / Půdorysy paměti
7. 12. 2022 – 15. 1. 2023 (vernisáž 6. 12. v 17 hodin)
Kurátor: Ilona Víchová
Grafický design: Katarína Jamrišková

Záštitu nad výstavou v GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.

SVATOSLAV BÖHM (1934), malíř, grafik, sochař a designér, vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně. Byl členem tvůrčí skupiny Kontrast Ostrava a později se stal zakladatelem Klubu konkretistů. V jeho ateliéru se scházeli umělci a často se diskutovalo o umění. V 70. letech 20. století se autor zaměřil na knižní design a spolupráci s architekty na řešení interiérových a exteriérových prostorů. Na autorských a skupinových výstavách vystavuje od roku 1958. Zastoupen je ve státních a soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.  

PARTNEŘI: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury České republiky; Rada galerií České republiky; Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových; Muzeum města Brna; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2; A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero