První republiku máme spojenou s elegancí, šarmem a noblesou v módě a designu. Bylo výtvarné umění a architektura v ostravském regionu jiné než v ostatních částech republiky? Tuto otázku pokládá výstava Černá země? Mýtus a realita, kterou připravila Renata Skřebská, kurátorka Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). Galerijní výstava roku bude zahájena v úterý 25. září v 17 hodin. V ostravském Domě umění bude k vidění až do 6. ledna příštího roku.
"O umění ostravského regionu panuje několik mýtů. Jedním z nich je například tvrzení, že tato oblast obohatila české umění zejména o sociální náměty, dalším mýtem je konstatování, že zdejší umění bylo pražskou uměleckou kritikou přehlíženo, čímž v regionu uvízl pocit ukřivděnosti. Výstavní projekt se pokouší zachytit, nakolik se tyto mýty potkávají se skutečností a nakolik se jedná o zažité stereotypní představy o podobě umělecké tvorby na Ostravsku", vysvětluje Renata Skřebská, kurátorka GVUO.
Název výstavy je inspirován stejnojmennou malbou Břetislava Bartoše z roku 1920. Rozsáhlá expozice ve všech sálech Domu umění, která je rozdělena do 9 sekcí, představuje tvorbu 52 umělců, jejichž život byl s regionem provázán zrozením, existencí nebo se jim stal inspiračním zdrojem. Prezentováno je více než 150 uměleckých artefaktů prvorepublikového umění z let 1918 až 1938. Dvě třetiny výstavy zastupují sbírky GVUO, zbývající díla jsou zapůjčena z klíčových paměťových institucí regionu a od soukromých sběratelů z různých koutů České republiky (Rožnov pod Radhoštěm, Pardubice, Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Opava, Nový Jičín, Brno nebo Olomouc). Národní památkový ústav zapůjčil klenot výstavy, jímž je portrét Mechtilde Lichnovské z roku 1916 od Oskara Kokoschky. Vzácná malba opouští brány zámku Hradce nad Moravicí jen při významných státních událostech.
"Řada exponátů je zapůjčena ze soukromých sbírek a některé z nich jsou na veřejnosti představeny poprvé. Týká se to i malby s názvem Snopy od Valentina Držkovice z 30. let 20. století. Umělecká díla zapůjčily i státní instituce, například porcelán pochází ze sbírek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Za ochotu a vstřícnost zapůjčitelů velmi děkujeme", doplňuje Skřebská.
Vystaveny jsou malby, kresby, plastiky, porcelán, ale také moderní reklamní design (například v podobě jízdenek rychlovlaku Slovenská strela), knižní grafika a dokonce i malý aerodynamický vůz Tatra V 570 z roku 1933, který na výstavu přivezlo Technické muzeum Tatra v Kopřivnici.
Vzhledem ke kapacitním možnostem ostravského Domu umění nebylo možno v rámci výstavy prezentovat příklady regionální architektury. Tento úkol převzal Národní památkový ústav v Ostravě, který 19. října zahajuje projekt Nová architektura mezi centry a periferiemi aneb Architektura první Československé republiky na pomezí Moravy a Slezska, který připravil Martin Strakoš a jenž výstavu v GVUO rozšíří o architektonickou složku.
Dobové publikace prezentované v sekci Knižní grafika a design jsou bibliofilského charakteru. Některé z nich jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek, jiné zapůjčila Moravskoslezská vědecká knihovna, v jejíž sbírkách se nachází publikace ostravských bibliofilů s názvem Petru Bezručovi. 1867–1932 od Josefa Svatopluka Machara a Constanta Huberta. Kresbou ji vypravil Valentin Držkovic.
"Tvorba mnohých vystavovaných umělců bude pro veřejnost překvapením jak kvalitou, tak i proto, že jejich jména jsou dnes v uměleckém světě zapomenutá. Řada opravdu špičkových regionálních umělců se dosud nedočkala své monografie, jedná se například o Břetislava Bartoše, Ferdiše Dušu, Valentina Držkovice, Helenu Zelezny-Scholz, bratry Jaroňkovy a další. Tento dluh by se měla pokusit česká uměnověda brzy splatit", vyzývá Skřebská.
Výstavu doprovází edukační programy pro školy a veřejnost a komentované prohlídky s kurátorkou, které se uskuteční v termínech 9. 10., 8. 11., 4. 12. 2018 a 3. 1. 2019 v 16.30 hodin. V Domě umění se také 6. listopadu uskuteční odborná vědecká konference s názvem Umění a architektura. K výstavě je vydána reprezentativní publikace, kterou edičně připravila kurátorka Renata Skřebská s autorským kolektivem Pavlem Šopákem, Jiřím Jůzou a Martinem Strakošem. Záštitu nad výstavou převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. GVUO se výstavou připojuje k oslavám stoletého výročí první republiky.
V Domě umění je také k vidění stálá expozice a výstava jednoho díla, která prezentuje dílo Břetislava Bartoše s názvem Černá země. Malbu vybrala kurátorka Renata Skřebská. Obě výstavy jsou zároveň součástí projektu Černá země? Mýtus a realita. Dům umění Galerie výtvarného umění v Ostravě je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Ve čtvrtek 27. září v rámci příprav módní performance Orchestra bude galerie otevřena až od 18 hodin. Vstupné činí 100 korun plné a 50 korun zlevněné. Pro seniory a v neděli je vstup volný. Více informací na www.gvuo.cz
Výstavní sekce a jejich hlavní umělecká díla:
Kosmopolitní vlivy – Anton Kolig, Děti hrající domino, 1912
Sběratelé a umělecké sbírky – Oskar Kokoschka, Mechtilde Lichnovská, 1916
Lidé, věci, každodenní radosti a smutky – Břetislav Bartoš, Matka, 1923
Vlastní svět a hledání jistoty – Paul Gebauer, Slezská vesnice, 1933
Krajina a industrie – ryzost, harmonie, střet – Jan Zrzavý, Strusky na Ostravici, 1933
Smutek, pustota, tíže bytí – Valentin Držkovic, Odpočinek na haldách, 1929
Folklorismus, regionalismus a mýty – Bohumír Jaroněk, Kostel sv. trojice ve Valmezu, nedatováno
Fenomén TATRA – Tatra V 570 z roku 1933
Knižní kultura a plakát – Karel Handzel, Chachaři, Pět povídek. Praha-Smíchov, Veraikon, 1922
Vystavovaní autoři:
Richard Assmann, Hugo Baar, Břetislav Bartoš, Franz Barwig, Theo von Brockhusen, Lilja Busse, Josef Dobeš, Valentin Držkovic, Ferdiš Duša, Bohumír Dvorský, Anton Faistauer, Viktor Frank, Paul Gebauer, Leo Haas, Augustin Handzel, Karl Harrer, Hanuš Ferdinand Hérink, Fritz Huf, Antonín Ivanský, Bohumír Jaroněk, Alois Jaroněk, Oskar Kokoschka, Anton Kolig, Rudolf Kremlička, Vladimír Kristin, Fritz Kruspersky, Viktor Kutzer, Oldřich Lasák, Egon Lehnert, Libuše Lepařová Samková, Max Liebermann, Ludmila Melková Ondrušová, Emerich Riko Mikeska, Raimund Mosler, Leopold Parma, Max Pechstein, Viktor Planckh, Albín Polášek, Jan Provazník, Fritz Raida, Vilém Rotter, Helena Salichová, Vojtěch Sapík, Helene Zelezny-Scholz, Jan Sládek, Lesser Ury, Vilém Wünsche, Alois Zapletal, Adolf Zdrazila, Jan Zrzavý
Černá země? Mýtus a realita
26. 9. 2018 – 6. 1. 2019 (vernisáž 25. 9. 2018)
Dům umění, GVUO, Jurečkova 9, Ostrava
Pořadatel: Galerie výtvarného umění v Ostravě, p. o.
Kurátor: Renata Skřebská
Grafický design: Robert V. Novák a Zuzana Burgrová
Záštitu nad výstavou převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Hlavní mediální partner: Česká televize
Mediální partneři: TV Polar, Deník, Literární noviny, Český rozhlas Ostrava, Artalk, art&antiques, Ostravan, Artikl, Program, Radiohouse, A2, A2larm, FlashArt, dějiny a současnost, Max Positiv
Partneři: Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury České republiky, Rada galerií České republiky, NEWTON media, seePOINT, RENGL, Epona, Tiskárna Helbich, Railreklam, Dopravní podnik Ostrava, Národní památkový ústav, ÚOP v Ostravě, Slezské zemské muzeum