tisková zpráva
Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) společně s kurátorem Janem T. Štefanem připravila interaktivní přehlídku grafických listů významného lotrinského barokního mědirytce Jacquese Callota. Přijďte si i s dětmi vyzkoušet, jak náročnou technikou autor pracoval. Zjistěte, co vše ke své práci potřeboval a jak důležité nástroje byly pro mědirytce lupa a mikroskop. Výstava bude zahájena v úterý 21. ledna v 17 hodin. V Domě umění, GVUO bude k vidění do 22. března 2020.
Součástí výstavy je rozsáhlá edukační zóna, která děti a studenty seznámí s obdobím třicetileté války, ale také s technikami rytí a leptu, které byly založeny na virtuózní umělecké dovednosti. GVUO má ve své sbírce 7 Callotových grafických listů, všechny budou vystaveny, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
Callot ve svém nedlouhém životě zažil nejen velkolepost Říma a úspěchy u florentského dvora Medicejských, ale i utrpení třicetileté války. Tematicky zpracovával oslavné listy, lidské hemžení v městské i vesnické kulise, burcující protiválečné listy i prostou lidskou pokoru katolíka, doplňuje kurátor výstavy Jan T. Štefan a pokračuje Callotovy grafické listy sbíral například mladý Rembrandt van Rijn, ale i Václav Hollar. Jeho styl se stal vzorem a inspiroval mnohé další umělce.
VÝSTAVA V GVUO
Výstava prezentuje více než padesát grafických listů, jejichž autorem je barokní umělec Jacques Callot. Vystavená díla pocházejí ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě, Národní galerie v Praze, Oblastní galerie Liberec, Památníku národního písemnictví a soukromé sbírky.
Mimořádně talentovaný kreslíř a mědirytec na svých dílech pracoval s pomocí mikroskopu a lupy, bez nichž by nebyl schopen vytvořit tak drobná a přitom velmi detailní díla. Středem jeho zájmu byla lidská figura. Dovedl ji v jemných čarách do detailu, včetně pohybu, přitom v miniaturní velikosti.
Výstavě jsou pro návštěvníky k dispozici lupy, protože většina Callotových prací je průměrného formátu 10×18 cm. Vybraná díla budou zvětšena na výstavních panelech, aby vynikla Callotova precizní práce, doplňuje Jiří Jůza, ředitel GVUO.
Nejmonumentálnějšími a nejvzácnějšími vystavenými díly, co se týče rozsahu zpracované plochy a detailů, jsou grafické listy s názvem Dobytí pevnosti La Rochelle a Obléhání Bredy. Umělecké dílo Dobytí pevnosti La Rochelle je vyryto do 6 desek, které po otištění na 6 grafických listů a jejich instalaci vedle sebe měří přibližně 1,5×1,5 metru. Grafický list Dobytí pevnosti La Rochelle se stal předlohou pro interaktivní puzzle o 3 404 dílcích. GVUO ho připravila jako jeden z interaktivních prvků výstavy. Doufáme, že nám ho návštěvníci pomohou složit dřív, než výstava skončí, uzavírá Hedvika Dalecká, lektorka GVUO.
INTERAKTIVNÍ HERNÍ A EDUKAČNÍ ZÓNA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
Výstava je doplněna o interaktivní herní a edukační zónu pro děti i dospělé. Její součástí jsou zvětšeniny miniaturních Callotových prací a audiozáznamy s jejich výkladem. Nechybí ani edukativní zóna s historií třicetileté války, informacemi o grafických technikách a Callotově tvorbě. V praktické části si děti i dospělí mohou vyzkoušet techniku rytí za pomoci nejrůznějších nástrojů. Pro děti nechybí omalovánky Callotových postaviček, kostky a destičky s Callotovými grafikami ke složení i šachy s figurkami z Callotových grafik.
DOPROVODNÉ PROGRAMY A PRAKTICKÉ INFORMACE
Výstavu doprovázejí edukační programy pro školy, tvůrčí dílny pro veřejnost i komentované prohlídky se spolukurátorem výstavy Janem T. Štefanem 4. února a 3. března od 16.30 hodin. V Domě umění jsou nyní k vidění také výstavy ZISKY 2018 GVUO: KATEŘINA ŠEDÁ Bedřichovický poledník, stálá expozice a od 29. ledna i výstava ostravské rodačky malířky Marty Kolářové. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na všechny výstavy činí 100 korun plné a 50 korun zlevněné. Pro seniory nad 65 let a v neděli je vstup volný.
JACQUES CALLOT / Zrcadlo světa
22. 1. – 22. 3. 2020 (vernisáž 21. 1. 2020)
Kurátoři: Jan T. Štefan, Jiří Jůza
Grafický designér: Katarína Jamrišková
Záštitu nad výstavou převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Mediální partneři: ART ANTIQUES, Artalk, Artikl, A2, A2larm, Český rozhlas Ostrava, deník, dějiny a současnost, FlashArt, Literární noviny, ostravan, Polar, Positiv, Program, Radiohouse
Partneři: MSK, RG ČR, NEWTON Media, seePOINT, Tiskárna Helbich, RENGL
JACQUES CALLOT (1592–1635), grafik (kreslíř a rytec), se narodil v Nancy v Lotrinsku vévodskému erbovnímu heroldovi Jeanu Callotovi. Jeho kreslířské nadání ho vedlo k umělecké dráze. Kresbě se učil u malíře Clauda Henrieta a zlatnictví u Demange Crocqa. V centru jeho zájmu byla lidská figura. Vyznačoval se výjimečným technickým zpracováním. Leptal desky, pracoval s rydlem, a to i pod mikroskopem či silnou lupou. Pobýval v Nancy, Římě, Paříži i Florencii. Stal se umělcem Medicejských s dílnou v horním patře Galerie Uffizi.
GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Výstavy a akce pořádané GVUO ročně navštěvuje přes 100 tisíc milovníků umění. Sbírky GVUO obsahují přes 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory GVUO najdete v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. Kvalita sbírek řadí GVUO mezi 5 nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice. Více informací na www.gvuo.cz