Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Galerie výtvarného umění v Ostravě představí svůj nový vizuální styl

19. 6. 2018

Tisková zpráva

Pro Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) nový vizuální jazyk připravili grafičtí designéři Robert V. Novák a Zuzana Burgrová. Proměnu grafických materiálů jste mohli zaznamenat už vloni. Po roce provozu se galerie ve spolupráci s grafickými designéry rozhodla novou značku, její vznik i fungování představit na výstavě SPEKTRUM / Vznik nového vizuálního jazyka Galerie výtvarného umění v Ostravě / Robert V. Novák & Zuzana Burgrová. K vidění je v ostravském Domě umění od 20. června do 9. září.

Vytvořit nový vizuální styl instituce galerijního rázu není snadné. Autoři se musejí potýkat s celou řadou komplikací, ať už se jedná o nepochopení, odlišný vkus nebo různá omezení a limity, v případě galerie například v oblasti autorských práv. 

Přál jsem si, aby Galerie výtvarného umění v Ostravě svou vizuální identitu změnila pod rukama těch nejlepších grafických designérů z oblasti výtvarného umění Roberta V. Nováka a Zuzany Burgrové. V uměleckém světě patří mezi nejlepší. Naši novou značku v umělecké oblasti teď všichni chválí,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO. 

Na přelomu roku 2015 a 2016 jsme byli osloveni k vytvoření nového loga Galerie výtvarného umění v Ostravě. Nabídku jsme rádi přijali, ale nechtěli jsme pracovat na vytvoření standardního modelu, který se očekává a který často končí zředěním původního návrhu v kompromisy. Vizuální podobu komunikačních prostředků galerie jsme chtěli stanovit víceméně jako otevřenou platformu, ohraničenou jen kompozičními mantinely, a ne nastavením pevných pravidel přejímaných nevhodně z korporátního prostředí, kde takový přístup má své opodstatnění,“ vysvětluje Robert V. Novák, autor vizuálního stylu GVUO.

Nepřicházíme s žádným neměnným dogmatem, který by byl následně delegován k aplikaci. Naše návrhy jsou řízeny snahou myšlenkově i formálně posunout podobu vizuální komunikace galerie do přítomnosti. Rozhodli jsme se jít svou cestou, o které si myslíme, že má potenciál zrcadlit činnost významné galerijní instituce, jakou GVUO bezpochyby je,“ upřesňuje Zuzana Burgrová, autorka vizuálního stylu GVUO. 

Celou tvorbu vizuální identity se snažíme pojmout nedogmaticky, jako otevřenou a schopnou dalšího rozvoje, zvláště pak s přihlédnutím k plánované dostavbě budovy Domu umění. Nevnímáme proces jako uzavřený, chtěli bychom i v budoucnu reagovat na nové podněty a s nastaveným systémem pracovat jako s živým organismem,“ doplňuje Robert V. Novák.

Společně s inovací tiskovin dochází přirozeně i ke vzniku nových webových stránek. Vizuální proměna GVUO však stále ještě není kompletní. V příštím roce připravujeme rekonstrukci vestibulu, nový koutek s galerijními publikacemi i nové značení uvnitř budovy. Vše by se mělo stát pro uživatele z praktického i estetického hlediska vstřícnější,“ uzavírá Jana Malášek Šrubařová, tisková mluvčí GVUO.

Robert V. Novák a Zuzana Burgrová spolupracují na větších kulturních projektech po celé České republice. Společně například připravili design čtyř ročníků festivalu Divadelní svět Brno, dva ročníky Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno a kromě vizuálního stylu Galerie výtvarného umění v Ostravě pro galerii připravují i grafickou podobu většiny výstav.

 V rámci prezentace nového vizuálního jazyka galerie je rovněž zpřístupněna malba Ladislava Zívra s názvem Partyzáni. Dílo vybral Jaromír Typlt jako kurátor Výstavy jednoho díla ze sbírek GVUO. Dům umění je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné je zdarma. Nové webové stránky naleznete na www.gvuo.cz. 

Jana Malášek Šrubařová
Tisková mluvčí a PR
srubarova@gvuo.cz

Robert V. Novák (*1962) se věnuje především grafickému designu a knižní úpravě v oblasti kulturních projektů. Významněji spolupracoval například s Divadlem Archa, činohrou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, mnohými českými galeriemi, s nakladatelstvími Torst, Kant, Arbor vitae a mnoha dalšími. V současnosti ve větší míře spolupracuje s Národním divadlem Brno. Jeho tvorba na poli grafického designu je pravidelně oceňována. Dvakrát získal první místo jako grafický designér roku v soutěži Czech Grand Design, za plakát k filmu Alois Nebel obdržel Českého lva. Mnoho jím upravených publikací bylo oceněno v soutěži Nejkrásnější české knihy roku nebo v soutěži Gloria musaealis. Kniha Memento mori (společně s Václavem Jiráskem a Ivanem Pinkavou) byla oceněna Photo-Eye, jako nejlepší zahraniční fotografická kniha roku 2001. Kromě grafického designu se věnuje také fotografii. 

Zuzana Burgrová (*1983) je grafická designérka se zaměřením na práci s písmem. Studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Typografie a tvorba písma a v ateliéru Grafický design a vizuální komunikace. Vytvořila například design dvou ročníků festivalu elektronické hudby a nových médií Lunchmeat (společně s Nikolou Wilde). Za publikaci pro společnost ČEZ získala v roce 2014 cenu Louskáček Art Directors Clubu. V roce 2016 byla nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii grafický designér roku za vizuální styl festivalu Lunchmeat. Její grafické práce byly publikovány v knize Notamuse – A New Perspective on Graphic Design autorky Silvy Baum. Kromě grafického designu se věnuje i kresbě. Vydala autorskou knihu Complexus zabývajíc fenoménem biologické a kulturní evoluce.


ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝSTAVĚ

SPEKTRUM

Vznik nového vizuálního jazyka Galerie výtvarného umění v Ostravě / Creating a new visual language for the Gallery of Fine Arts in Ostrava

Robert V. Novák & Zuzana Burgrová 

20. 6. – 9. 9. 2018

Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava

Pořadatel: Galerie výtvarného umění v Ostravě 

Autoři výstavy, texty a grafický design: Robert V. Novák, Zuzana Burgrová

Architektonické řešení: Matyáš Švejdík, Šimon Marek a autoři výstavy

Překlad / Translation: Christopher Hopkinson

Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. 

Partneři:

Mediální partneři: TV Polar, Moravskoslezský deník, Literární noviny, Český rozhlas Ostrava, Artalk, art&antique, Ostravan.cz, Artikl, Program, Radiohouse, A2, A2larm, FlashArt 

Partneři: Moravskoslezský kraj, RG ČR, NEWTON Media, railreklam, Rengl, seepoint, Tiskárna Helbich, Signpek

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero