Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Přirození / 1989–1992 / Ostravští divocí

21. 9. – 31. 12. 2022
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.

Výstavní projekt představuje umělecký vývoj výtvarné skupiny Přirození, která působila v letech 1989–1992 a jejíž pozdější členové hráli od druhé poloviny 80. let 20. století významnou roli v rámci celorepublikové svobodné tvorby mimo oficiální scénu.

Veřejná vystoupení skupiny Přirození byla na svou dobu odvážným počinem v hledání identity umělce, upozorněním na neúprosnou situaci v umění, požadavkem svobodné tvorby, který vycházel z regionu pod silným ideologickým dozorem, a v neposlední řadě sebevědomým otevřením vlastní umělecké cesty. Mladá generace vstupující do ostravského vakua se aktivovala na platformě undergroundového společenství, které umožňovalo požadovanou svobodu, nejčastěji se jednalo o výstavy v bytech, ateliérech a na haldě Ema.
Ke stěžejním okamžikům patřila jednodenní výstava „Ahoj lidé,“ která se uskutečnila v podchodu k Ústřednímu autobusovému nádraží v Ostravě. Akce byla nebývalého rozsahu, nezvykle svobodná a vedla k založení umělecko-literární skupiny Přirození (1989–1992), která byla složená z umělců, jež působili v Ostravě.
Během působení skupiny se členy stali výtvarníci Daniel Balabán, Zdeněk Janošec Benda, Petr Pastrňák, Hana Puchová, Jiří Surůvka, Pavel a Helena Šmídovi a literát Jan Balabán, který byl vedle své literární činnosti ve své podstatě teoretikem skupiny. Důležitou postavou byl také mikrobiolog Vladislav Holec, který se stal kurátorem a galeristou, neúnavným iniciátorem a organizátorem kulturních akcí. Jeho dům se stal místem setkávání umělců, kde mohli čerpat ze svobodného poznávání a vystavovat.
Výstavu doprovodí výpravná publikace s dosud nepublikovanými archivními materiály.

Renata Skřebská

Vernisáž se uskutečnila v úterý 20. září 2022 v 17 hodin.
Komentované prohlídky s kurátorkou se uskutečnily 18. října, 15. listopadu a 8. prosince v 17 hodin. Nutná rezervace předem ZDE.
Komponovaný večer, složený z dialogů členů skupiny a dobových filmových i hudebních projekcí, se uskutečnil 10. listopadu v 17 hodin.
Ojedinělé představení kabaretu Návrat mistrů zábavy pod vedením Jiřího Surůvky se uskutečnil 15. prosince v 17 hodin.

Kurátor: Renata Skřebská
Text: Renata Skřebská
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA zde

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero