Wernisaż odbędzie się we wtorek 13 maja o godz. 17.00.
Część wystawy ŚLAD / 1926–2026.
Niewiele instytucji może poszczycić się tak interesującą historią swoich zbiorów, jak Galeria Sztuk Pięknych w Ostrawie. U ich początków stał ostrawski budowniczy i kolekcjoner František Jureček (1868–1925), który za życia stworzył cenną kolekcję sztuki. To właśnie jego silny związek z Ostrawą najprawdopodobniej skłonił go do podjęcia decyzji o przekazaniu miastu swojej kolekcji, liczącej wówczas ponad sto dwadzieścia dzieł. Zbiór stał się impulsem do znalezienia godnego miejsca, w którym mógłby być na stałe prezentowany. Tak narodziła się idea budowy Domu Sztuki. Wystawa Kolekcja Františka Jurečka prezentuje wybraną część tej niezwykłej kolekcji sztuki.
Prezentowani artyści:
Mikoláš Aleš, Oldřich Blažíček, Hugo Böttinger, Norbert Josef Karel Grund, Roman Havelka, Antonín Hudeček, Bohumír Jaroněk, Felix Jenewein, Alois Kalvoda, Beneš Knüpfer, Jules Joseph Lefebvre, Adolf Liebscher, Emanuel Krescenc Liška, Quido Mánes, Josef Mánes, Václav Mánes, Luděk Marold, Julius Mařák, Gabriel Cornelius Max, Josef Matěj Navrátil, Antonín Slavíček, Hanuš Schwaiger, Jaroslav Špillar, Max Švabinský, František Tkadlík, Josef Ullmann, Joža Uprka, Jaroslav Věšín, Václav Radimský
Kurator: Renata Skřebská, Jiří Jůza
Tekst: Renata Skřebská, Jiří Jůza
Tłumaczenie: za pomocą ChatGPT Translate
Opracowanie graficzne: Katarína Jamrišková
Promocja: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková