Výstava představí tvorbu sochaře a pedagoga Jaroslava Koléška (*1974). Charakteristickým znakem jeho tvorby je spojení konceptuálního přístupu s tradičním sochařstvím. Ve svých dílech propojuje svět strojů a zbraní s tělem a intimitou. Často pracuje s ironií, vtipem a nadsázkou. Sochy vytváří z bronzu, betonu, cementu, kamene, pískovce, polyesteru i skla.
Výstava představí tvorbu polské umělkyně Urszuly Broll (1930 – 2020). V její tvorbě se odrážel vliv východních nauk, indické mystiky, budhismu, taoismu a zenové filozofie. Vytvářela meditační obrazy, akvarely, barevné mandaly, černobílé kresby tuší a horské krajiny. Inspiraci nacházela také v hudbě. Byla spoluzakládající členkou esoterického kroužku Oneiron, iniciátorkou a účastnicí první budhistické skupiny v Polsku.
Komorní výstava v Kabinetu grafiky představí tvorbu grafiků a malířů Františka Tichého a Karla Holana. Oba autory spojoval zájem o cirkusovou tematiku. Na dřevorytech, leptech a suchých jehlách uvidíte břichomluvce, žongléry na koních, akrobatky, klauny, hadí tanečnice a další.
Kvůli malému výstavnímu prostoru je max. kapacita 15 osob.
Zpestřete si výuku! Nabízíme Vám možnost výuky přímo v prostředí GVUO. Právě probíráte Jana Amose Komenského? Přijďte si prohlédnout jeho portrét od Václava Brožíka a popovídejte si s žáky o jeho životě a době, ve které žil… Sdělte nám probírané učivo z dějepisu, literatury, přírodovědy, občanské nauky, matematiky či geometrie… Pokusíme se pro Vás vybrat umělecké dílo z našich sbírek, které se k probírané látce hodí. K vybranému dílu připravíme krátký výklad, případně po domluvě s Vámi i tvůrčí aktivitu (například vytváření trojrozměrných modelů z hlíny, vytváření vlastního herbáře, míchání barev z květů), která by formálně, či obsahově navazovala. Vaše hodiny získají přesah a žáci, či studenti novou inspiraci.
Délka trvání po dohodě, standardně 45–90 minut. Neváhejte nás kontaktovat s dostatečným časovým předstihem. Během výuky můžete využít také naše připojení na internet, promítací plátno i notebook. Do výuky Vám rádi zapůjčíme odborné publikace z naší knihovny (témata: architektura, design, výtvarné umění, fotografie, odívání, typografie, umělecká řemesla, památková péče).