Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Modrá / FRANTIŠEK KUPKA

14. 3. – 8. 4. 2012

Výstava navazuje na prezentaci obrazu Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II. Obraz Tvar modré z roku 1913 byl po dlouhá léta součástí sbírky Jindřicha Waldese. Jedná se o jednu z posledních příležitostí si malbu prohlédnout před její aukcí. Tvar modré na výstavě doprovodí další Kupkovo dílo, jeho jediná bronzová socha – portrét manželky Eugenie z roku 1929.
Prezentace jednoho Kupkova obrazu není touhou po senzaci, ale snahou galerie představit veřejnosti výjimečné dílo světové abstrakce. Galerie sama vlastní několik Kupkových děl, z abstraktní oblasti však disponuje pouze grafickým souborem Čtyři příběhy černé a bílé z roku 1926. Vzhledem k těmto obrazům pocházejících převážně z třicátých let 20. století je Tvar modré zcela mimořádným dílem.
V uměleckém světě na sebe Kupkova díla stále stahují nejvíce pozornosti. V nedávné minulosti se o Kupkovi mluvilo nejen v souvislosti s připravovanou aukcí, ale také ve spojitosti s akvizicí Medy Mládkové. Nejvýznamnější kolekci děl tohoto autora spravuje v České republice Národní galerie v Praze.

Jiří Jůza

Kurátor: Jiří Jůza


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero