Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Měkkohlaví

31. 3. – 6. 6. 2010

První společná výstava Měkkohlavých představuje skupinu, která vznikla před 20. lety v Plzni a sdružovala umělce a výtvarné teoretiky z Čech (Miloš Šejn, Milan Maur, Václav Malina, Jan Rauner, Ivona Raimanová), Moravy (Marian Palla, Dalibor Chatrný, Petr Kvíčala, Milan Magni a Jiří Valoch), Slezska (Jiří Šigut, Martin Klimeš, Karel Adamus) a Slovenska (Otis Laubert, Dezider Tóth).
Aktivity skupiny v době před sametovou revolucí zahrnovaly společné akce (např. Autodafé - pálení První výstava Měkkohlavých byla naplánována na rok 2009, kdy mají Měkkohlaví vystupit z anonymity. O všech akcích skupiny je zachována obsáhlá dokumentace – foto a video, textové materiály atd., která bude kromě děl členů skupiny součástí expozice a která je předvedena i v katalogu.
Od počátku i v dalších letech představují členové Měkkohlavých významné postavy českého umění a výtvarného provozu včetně pedagogiky (profesory AVU v Praze jsou M. Šejn a D. Chatrný, docenty na FaVU jsou P. Kvíčala a M. Palla, řediteli galerií jsou V. Malina a donedávna i M. Klimeš atd.)
Výstava je významným příspěvkem k historii československého umění 2. poloviny 20. století. Po plzeňské premiéře by se měla výstava dočkat repríz v dalších městech reprezentujících zastoupení jednotlivých zemí (GMB  Bratislava, DU Ostrava, Muzeum v Jičíně, DU Brno) a vyvrcholit by měla výstavou v NG Praha – Veletržním paláci. K výstavě je vydán obsáhlý katalog s reprodukcemi a dokumentací (204 stran).

Václav Malina

Kurátor: Václav Malina

K výstavě vyšla doprovodná publikace.
© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero