Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Jurečkova obrazárna

1926

Vznik GVUO úzce souvisí se stavbou Domu umění. K jeho realizaci pomohlo setkání ostravského stavitele, architekta a sběratele umění Františka Jurečka s ostravským úředníkem a sběratelem umění Aloisem Sprušilem. Spolu v roce 1923 založili Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě, který se zasloužil o stavbu Domu umění. 

František Jureček se bohužel otevření Domu umění 13. května 1926 nedožil, zemřel koncem roku 1925. Svou rozsáhlou sbírku umění však odkázal Spolku Domu umění v Ostravě s žádostí o stálé vystavení. Alois Sprušil, první ředitel Domu umění, Jurečkově přání vyhověl a expozici pojmenoval Jurečkova galerie. 

Dnes je prostor bývalé Jurečkovy obrazárny (výstavní dvojsálí v 1. patře Domu umění) využíván ke krátkodobým výstavám a stálá expozice je umístěna do tří menších výstavních sálů (bývalé ředitelny, sekretariátu a ateliéru pro umělce). V prvních dvou sálcích naleznete umělecká díla, která patřila do původní Jurečkovy kolekce. Jedná se o malby, plastiky, grafické práce a archivní dokumentu z období zrodu Domu umění.

SOUČASNOST versus MINULOST
Přinášíme vám rekonstrukci dvou výstavních sálů Jurečkovy obrazárny ve virtuální podobě tak, jak vypadaly v roce 1926.
Pokusili jsme se spojit několik černobílých fotografií, abychom vám zprostředkovali místnost v panoramatické projekci.
Většina uměleckých děl v obou místnostech obsahuje interaktivní prvek, který zobrazí vystavené dílo v maximálním rozlišení a kvalitě.
Díla, která tento prvek neobsahují, se do sbírek galerie nedostala.
Užijte si procházku výstavních sálů v Domě umění v roce 1926.

Virtuální prohlídka výstavy ZDE

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero