Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí

26. 1. – 25. 3. 2018
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Společný projekt pedagogů, absolventů a studentů malířských ateliérů Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě a Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě reaguje na často přítomné otázky spojené s hranicemi malby v současném postmediálním prostředí. Objevuje se potřeba nové definice malby, nalezení jejího pevného místa mezi rozmanitými a prudce se rozvíjejícími novými médii (film, video, nebo digitální fotografie). 

Výstava se zabývá právě zkoumáním obrazu a vymezením jeho prostoru ve slovenských i českých ateliérech uměleckých vysokých škol. Nedílnou součástí výstavního projektu bude také konference se stejnojmenným názvem, která za účasti výtvarných teoretiků z českého i slovenského prostředí vnese nové reflexe a pohledy na výtvarné umění nejen studentům, ale i poučené veřejnosti se zájmem o malbu a současnou výtvarnou scénu. Kurátory výstavy jsou Daniel Balabán, Ivan Csudai a Beata Jablonská.

Jan Kudrna

Výstava „Hledání hranic malby v postmediálním prostředí“ a s ní spojená konference vyplývá z potřeby pojmenovat situaci současné malby a naznačit cesty jejího dalšího provozu. Pod tlakem a v konfrontaci s novými médii malba dnes znovu hledá své nezastupitelné přednosti a mohutnosti, kterými je jako médium jedinečná. Redefinice jejího charakteru a postavení je nutná k určení jejích hranic i k jejich překračování a přesahu.

Výstava „Hledání hranic malby v postmediálním prostředí“ poukazuje na cesty malby dnes na vzorku prací a výstupů tří malířských ateliérů. Atelieru Malba IV. vedeném Prof. Ivanem Czudaiem z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, ateliéru Malba I. vedeném Prof. Danielem Balabánem z Fakulty umění Ostravské Univerzity a ateliéru Malba II. vedeném doc. Františkem Kowolovským z Fakulty umění Ostravské Univerzity. Práce vedoucích ateliéru, jejich asistentů, absolventů a studentů a studentek, formou, technickými prostředky i obrazností často odlišné, naznačují cesty malby jako velmi osobního média.

František Kowolowski

Kurátoři výstavy: Daniel Balabán, Ivan Csudai, Beáta Jablonská 
Grafický design: Ivo Sumec
Propagace: Kateřina Mertha, Jana Malášek Šrubařová
Vzdělávací programy: Jana Sedláková


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero