Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

HIDDEN / Zvířata v antropocénu

14. 9. – 20. 11. 2022
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.

"Když v tobě utrpení jiné bytosti vyvolá bolest, nepodléhej prvotní touze utéct od trpícího, ale naopak se přibliž co nejblíže k tomu, kdo trpí, a snaž se mu pomoci." (Lev Nikolajevič Tolstoj)

Víme, že to, co vidíme, je špatné.
Je nám to vše jasné: naše spotřebitelské chování je už dlouho ekologicky neudržitelné. Akceptujeme farmaření v továrnách, aby byl náš denní kus masa vždy k dispozici, místo toho, abychom hledali alternativy. Nosíme oblečení, které je vyráběno v podmínkách nevhodných pro lidi i zvířata, abychom následovali nejnovější trendy. Navštěvujeme zoologické zahrady, kde jsou zvířata držena daleko od svého přirozeného prostředí pro naše rekreační potěšení.

Jsme přesvědčeni, že některá zvířata můžeme využívat pro naši potřebu: chytáme je a uvězňujeme, nosíme jejich kůži, jíme jejich maso a experimentujeme na jejich tělech ve jménu vědy. Jak je možné, že děláme takové rozdíly mezi domácími a hospodářskými zvířaty?

Kromě obrovských ekologických škod způsobených využíváním zvířat v zemědělství (podíl továrního zemědělství na globálním oteplování je vyšší než podíl celého odvětví dopravy na celém světě) jsou zvířata, která chováme a zabíjíme pro jejich maso, nedostatečně chráněna platnými zákony.

Pro knihu HIDDEN – Zvířata v antropocénu spojilo své síly 40 fotografů, včetně některých nejznámějších světových fotoreportérů zabývajících se problematikou zvířat žijících v divoké přírodě. Svými fotografiemi chtějí věnovat pozornost tomuto bolestnému tématu a zvýšit povědomí o žalostných životních podmínkách, ve kterých zvířata žijí.

Iniciátorem projektu HIDDEN je organizace We Animals | Media. Ve světě ovládaném lidmi chce tato celosvětově působící organizace vyprávět příběh zvířat.

Keith Wilson

Vystavující a spolupracující umělci: Jon Amad, Daniel Beltrá, Adam Dean, Aitor Garmendia, Aaron Gekoski, Jan van Ijken | Precious Animals, Britta Jaschinski, Lissy Jayne, Amy Jones, Konrad Lozinski, Selene Magnolia, Jo-Anne McArthur, Kristo Muurimaa, Adam Oswell, Carlota Saorsa, Andrew Skowron, Timo Stammberger, Luis Tato, Gav Wheatley + Národní institut zdraví (získáno neziskovou organizací PETA – Lidé pro etické zacházení se zvířaty skrze žádost o svobodný přístup k informacím); anonym (Reuters)

Vernisáž výstavy se uskutečnila 13. 9. v 17 hodin a doprovodila ji debata s autory dokumentu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta.

Kurátoři: Jo-Anne McArthur, Keith Wilson
Text: Keith Wilson
Překlad: Michaela Cocca, Milan Kovalčík
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero