Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Energie / VLADIMÍR ŠKODA

24. 6. – 30. 8. 2015

HMOTA je energie: rozžhavený kov zpracovávaný v kovárně, plný energie a světla, přecházející přes bílou, žlutou a červenou, který nakonec znovu skončí zase jako černý, když vychladne, mě oslnil jako slunce.

Vladimír Škoda


Výstava chce vyzdvihnout průběh posledních dvaceti let tvorby Vladimíra Škody, jehož síla a originalita pocházejí ze samotného důrazu na propojení umělcova myšlení s nejpokročilejším výzkumem a s hypotézami současné astrofyziky. Tato umělecká myšlenka není nikdy jen pouhým zpodobněním nebo přepisem, ale pramení z moudrého činu chopit se surového materiálu a zjistit, jak se zpracovává. Pak je vidět, čárka, že kulový tvar je podmíněn nejen estetickou touhou sochaře, ale také svojí hmotností, takže jeho přítomnost v tomto světě podléhá zákonům tíhy a gravitace. Tím zde vzniká velkolepé dílo, zrozené z těchto prvních poznatků, dílo, které samo chápe a přijímá pochybnosti i nejistotu myšlení vyvolanou umělcovou produkcí.

Vladimír Škoda dospěl k vyjadřování virtuální reality autonomní cestou v souladu s filozofií své osobité estetiky. Přechází od názorného předmětného zobrazení vesmíru k zachycení jeho dynamické představy. Škodova idea pohybu je úzce svázaná s představou neustálého univerzálního proudění všechno do všech směrů. Pro pomalé rytmické houpání kyvadel autor vlastně využívá gravitační síly naší planety a zlaté, stříbrné nebo černé koule oscilátoru jakoby přirozeně doplňovaly nekonečný hvězdný systém. Linie míří z jednoho bodu v obou směrech do nekonečna. 

Evelyne Artaud a Miroslava Hájek

Kurátor: Jiří Jůza
Texty: Evelyne Artaud a Miroslava Hájek
Grafický design: Jiří Šigut – CONCEPT
Realizace: Dominika Dworoková, Zdeněk Fedák, Jiří Jůza, Jan Kudrna, Josef Mladějovský, Gabriela Pelikánová, Jana Sedláková, Renata Skřebská, Vladimír Šulc
Překlady:  Alliance française Ostrava, Kateřina Mertha
Propagace: Kateřina Mertha, Jana Šrubařová
Vzdělávací programy: Marcela Pelikánová, Jana Sedláková

K výstavě vyšla doprovodná publikace, zakoupit ji můžete ZDE

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero