fbpx
Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Oslava všedního dne. Architektonická plastika s atributy práce, dopravy, obchodu a peněžnictví

K tematice pracovních námětů v rámci architektonické plastiky byla vydána obsáhlá publikace s názvem Oslava všedního dne. Architektonická plastika s atributy práce, dopravy, obchodu a peněžnictví. Publikaci vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě. Předkládaná publikace vznikla jako výsledek dlouhodobého výzkumu architektonické plastiky s tematikou práce, které nebylo v rámci České republiky dosud komplexně zpracováno. V rámci projektu bylo vyhodnoceno značné množství architektonické plastiky s tematikou práce. Jak se ukázalo, ve 20. století se především v období dvacátých a třicátých let a následně let padesátých tematika práce promítla do ikonografického programu sochařské výzdoby řady objektů, a podtrhla tak jejich význam.

Staly se nedílnou součástí obrazu měst a obcí, odrazem jejich života a v neposlední řadě profesní hrdosti. V dnešní době jsou naopak kromě své umělecké hodnoty cenným dokladem o práci lidí, jejich schopnostech a dovednostech, jež jsou již často nevratnou minulostí. Výběrový soupis je tvořen hesly se základní charakteristikou objektu a soupisem sochařských děl se stručným popisem a fotografií. Zároveň dokládá ikonografickou pestrost a v některých případech mimořádnou výtvarnou hodnotu, která jistě zasluhuje pozornost odborné i laické veřejnost.
Prezentace architektonické plastiky se stala součástí výstavy Dělník je smrtelný, práce je živá. Vzhledem ke kapacitním možnostem výstavních sálů a koncepce výstavy se jedná jen o velmi omezený počet děl. Více o tématu a jeho značné ikonografické a výrazové pestrosti je možné nalézt v obsáhlé publikaci Oslava všedního dne. Architektonická plastika s atributy práce, dopravy, obchodu a peněžnictvím, která poprvé představuje vývoj a proměny v rámci celé České republiky. Jako ukázku předkládáme některá vybraná díla. 

česky, anglicky

Texty: Renata Skřebská
352 s., vazba brožovaná
Vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě.

ISBN 978-80-88240-21-1

Kód produktu: KP 1094
641
© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero