Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Černá země? Mýtus a realita

26. 9. – 6. 1. 2019
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Výstava Černá země? Mýtus a realita, na jedné straně přebírá název často citovaný ve spojení s Ostravskem a je reflexí jednoho z prvních počinů, který uvedl region do širšího povědomí v rámci Československé republiky, a tím byl stejnojmenný časopis vycházející mezi léty 1925–1928.

Zároveň se jedná o stejnojmenný obraz Břetislava Bartoše z roku 1920, který se stal demonstrativní malířskou vizí Ostravska jako industriálního světa. Na druhé straně je zde pomyslný otazník a podtitul mýtus a realita, které mají zpochybnit často opakované klišé o výjimečnosti, nebo naopak průměrnosti dané lokality a spojování s několika autory zabývajícími se především sociálním uměním.

Výstava představí výtvarnou a uměleckou scénu Ostravy a širšího regionu, ve kterém žili Češi, Němci, Poláci i Židé mezi léty 1918–1938. Mimo kosmopolitní ráz obyvatelstva působily na uměleckou tvorbu složité a protichůdné společenské, sociální, kulturní a krajinné podmínky – ostravská průmyslová aglomerace; Kravařsko, Opavsko a Hlučínsko, Pobeskydí, Valašsko.

Koncepce jednotlivých sekcí výstavy se zaměřuje na mecenáše, sběratele a podporovatele uměleckých snah a spolkovou činnost. Vznik Československé republiky a proměny ve vnímání umění přináší nové výzvy pro umělce. Opět se nabízí otázka, na kolik byla regionální umělecká scéna těmto změnám otevřená.

Každý obor představí známé i méně známé osobnosti regionu (Břetislav Bartoš, Ferdiš Duša, Alois Zapletal, Valentin Držkovic, Augustin Handzel), osobnosti, které zde působily v určitém období života (např. Antonín Procházka, Bohumír Dvorský), nebo pro ně byl region inspirací (Jan Zrzavý).

V rámci architektury se často jedná o české a německé autory spojené se zakázkami a realizacemi v regionu (Josef Gočár, Vlastislav Hofman, Erich Mendelsohn).

Samostatná sekce je věnována německým a židovským sochařům a malířům působícím v regionu (Franz Barwig, Adolf Zdrazila, Raimund Mosler, Paul Gebauer, Karl Harrer, Helene Zelezny-Scholz) a uměleckému řemeslu, především stále nedoceněné keramické dílně Aloise Jaroňka. Poetické návrhy s krajinnými prvky, na kterých se mimo jiné podílel také Ferdiš Duša, odrážejí svébytnou formou dobový vliv hnutí Arts and Crafts a jejich touhu po ztracené kráse ruční řemeslné práce.

Naproti tomu představíme i progresivní tendence moderního reklamního designu v podobě knižní grafiky a návrhů pro Tatru Kopřivnice.

Renata Skřebská

Kurátor:
Renata Skřebská


Výstavu doprovází reprezentativní publikace, kterou edičně připravila Renata Skřebská s autorským kolektivem (Pavel Šopák, Martin Strakoš, Jiří Jůza, Petr Gába a Jaroslav Michna).

Publikaci můžete zakoupit ZDE

Vernisáž 25. 9., 17 h Dům umění, Ostrava

Komentované prohlídky se uskuteční v termínech 9. října, 8. listopadu, 4. prosince a 3. ledna od 16.30 h.

Edukační programy: 
Délka programu: MŠ 60 minut / školní a jiné skupiny 60–120 minut po dohodě
Vstupné: 30 Kč / osoba, pedagogický doprovod zdarma
Programy se uskutečňují pondělí až pátek od 8 do 18 h

Více informací k edukačním programům ZDE
PDF s nabídkou edukačních programů ke stažení ZDE


Výstava Černá země? Mýtus a realita získala zvláštní ocenění Národní soutěží muzeí Gloria musaealis.

K výstavě vyšla doprovodná publikace.

Virtuální prohlídka výstavy


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero