Vernisáž výstavy se uskutečnila 17. 10. v 17 hodin.
Výstava zasazuje dílo malíře Antonína Tomalíka (1939–1968), rodáka z Jablunkova, do souvislostí s pracemi jeho přátel. Přibližuje dobový kontext, v jehož rámci se formovala umělcova tvorba. Akcentuje ta názorová zaujetí, s nimiž se identifikoval. Zprvu k nim patřily biblické náměty, v nichž nacházel analogie se svou životní zkušeností; následně se doslova našel v gestické malbě a ve strukturální abstrakci, jež mu od přelomu 50. a 60. let skýtaly možnosti sebevyjádření. Exponoval jimi tíživost existenciálních pocitů, jež plodila doba totalitního režimu. V tomto ohledu Tomalík patřil k nejodvážnějším tvůrcům. I proto zůstal strukturální abstrakci věrný. Koncem 60. let se vrátil k podobenstvím, jež byly s to sdělit hloubku prožívané krize – překonat ji však nedokázal.
VYSTAVUJÍCÍ AUTOŘI: Antonín Tomalík, Zdeněk Beran, Vladimír Boudník, Jan Hendrych, Miloslav Hotový, Čestmír Janošek, Jan Koblasa, Antonín Málek, Pavel Nešleha, Zbyšek Sion, Jan Steklík, Jiří Valenta a Aleš Veselý
ZAPŮJČITELÉ: Alšova jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou; Galerie Benedikta Rejta v Lounech; Galerie Dolmen; Galerie hlavního města Prahy; Galerie Kodl, Praha; Galerie Litera, Praha; Galerie moderního umění v Hradci Králové; Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem; Galerie výtvarného umění v Chebu; Galerie výtvarného umění v Ostravě; Galerie Zlatá husa, Praha; Galerie Ztichlá klika, Praha; GASK – Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora; Nadační fond 8smička, Humpolec; Národní galerie v Praze; Oblastní galerie Liberec a soukromí zapůjčitelé.