Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Život / ANTONÍN STŘÍŽEK

23. 6. – 3. 9. 2017

Po Petru Pastrňákovi a Stanislavu Kolíbalovi je výstava Antonína Střížka dalším představením významného autora, který má silnou vazbu k našemu regionu, avšak zde dlouhodobě nežije a netvoří. Výstava Antonína Střížka s názvem Život představí autora v jeho typických a nezaměnitelných polohách zátiší a městských scenérií. Autor ve své kultivované malbě pracuje především s příběhem. Unikátní pro Střížka je dovednost jisté harmonizace obrazů. Obsah, barva i míra osobního zaujetí jsou v nebývalé rovnováze. Tyto pro Střížka charakteristické znaky se snad nejvýrazněji uplatňují právě v zátiších a městských krajinách. Nosná témata maleb doplní Střížkovy fotografie, které autor pořizuje prakticky dennodenně s upřímností a zaujetím. Výstava představí celou řadu zásadních prací, které jsou dnes součástí sbírek veřejných institucí a významných privátních kolekcí.

Výstava Antonín Střížek – Život představuje zásadní ukázky autorovy tvorby posledního desetiletí. Jak už sám název napovídá, pozornost bude zaměřena především na každodennost a pestrost městského prostředí. Právě koncentrace a zaujetí krajinou či pulzem města je jedním z hlavních témat autorovy tvorby poslední doby. Ať už maluje New York, Ostravu, ulice v čínských městech, bezejmenné scenérie nábřeží nebo ospalé dvory činžovních domů, je stále tím nenápadným divákem a pokorným vnímatelem. Prostředí města však není a nebude jediným leitmotivem Střížkova Života. Častým a typickým tématem autorovy tvorby jsou také zátiší. Jako významový, ale také filozofický kontrast bude na výstavě představena pozoruhodná a oceňovaná velkoformátová série metafyzických zátiší z roku 2009–2014 (Rudl, Minimax, Trockého vana a Kávovar). V této sérii Střížek klade důraz na podstatu vyobrazených předmětů. Dokáže nalézt unikátní proporci mezi vyobrazeným objektem, jeho okolím a barevnými plochami. Povyšuje předměty denní potřeby na objekty skulpturního až oltářního charakteru. Díky tomu se ani zde nevytrácí pomyslná příběhovost, která je v jeho obrazech silně přítomná. 

Nedílnou součástí Střížkovy tvorby je také fotografie. Tvrzení, že je fotografií fascinován, není ani zdaleka troufalé. Střížek neužívá toto médium jen jako prvotní inspiraci pro svá plátna. Velmi často fotografuje místa, předměty a témata, která by byla malbou těžce zobrazitelná, nebo dokonce autorem „nenamalovatelná“. Z jeho snímků je patrné zaujetí a nebývalá koncentrace. Střížkovy fotografie reprezentují svébytnou a stále sledovanější polohu jeho tvorby. Jejich energie a jistá odlišnost od jeho malířského díla doplňuje a skládá pomyslnou mozaiku pocitů, prožitků a míst, která  navštívil a která jej zaujala.  

Jan Kudrna

Kurátor výstavy: Jan Kudrna
Texty: Jan Kudrna
Grafický design: Robert V. Novák a Zuzana Burgrová
Propagace: Kateřina Mertha, Jana Šrubařová, Kateřina Šuláková
Vzdělávací programy: Marcela Pelikánová, Jana Sedláková, Lukáš Kleberc
Překlad: Christopher Hopkinson

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero