Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Sci-fi encyklopedista Adamovič a publicista Jiroušek pobesedují o hororu a braku

6. 9. 2018
Druhý díl pořadu o hororu v literatuře a filmu.

Srdečně zveme na setkání s publicistou, novinářem, spisovatelem a překladatelem, zejména science-fiction literatury, Ivanem Adamovičem a filmovým kritikem a publicistou Martinem Jirouškem v pořadu nazvaném Horor v literatuře a filmu (2. část).

Beseda se uskuteční v rámci pravidelných Literárních čtvrtků v ostravském Domě umění 6. září od 19 hodin a je pokračováním volného cyklu věnujícího se takzvané okrajové kultuře.

Na přetřes přijde Tajemství laboratoře aneb Hrobka hrůzy; prvorepubliková scéna v Ostravě, jež přinesla pozoruhodné ediční tituly a jména, která jsou do dnešních dnů zahalena rouškou tajemství:
Kdo byli Fred Stolský, Leo Urbanec, Ruda Jánský nebo Viktor Boček?

Akci pořádá vydavatelství Protimluv.

Ivan Adamovič (* 1967) vystudoval obor Vědecké informace a knihovnictví na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Byl jedním ze zakladatelů sci-fi měsíčníku Ikarie, v němž působil od jeho vzniku v roce 1990 do roku 2007 jako redaktor zahraniční prózy a publicistiky. Dále působil časopisu Živel (zakladatel a šéfredaktor), měsíčník Quo (redaktor), internetový deník inZine.cz (šéfredaktor), Hospodářské noviny (vedoucí kulturní rubriky), Pražský deník (vedoucí kulturní rubriky) aj. Nyní je novinářem na volné noze a mužem v domácnosti. Je držitelem celkem dvanácti Cen Akademie Science fiction, fantasy a hororu (SFFH), z toho čtyřikrát jako nejlepší SF redaktor, třikrát za nejlepší teoretický text roku, v roce 2005 tuto cenu získal za dlouholetou práci pro žánr science-fiction. 

Martin Jiroušek (1973) je absolvent Univerzity Palackého v Olomouci. Od 90. let minulého století se věnuje popularizaci hororu v českém prostředí pomocí článků nebo komponovaných pořadů a přednášek. Vedle literatury se zaměřuje zejména na oblast filmu. V roce 2015 mu vydavatelství Protimluv umožnilo publikovat knižní debut Černý bod – historie hororu v českých zemích, který byl koncipován jako odpověď těm, kteří popírají, že existuje něco jako česká hororová tradice sahající až do 18. století nebo ještě hlouběji.


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero