Akce k 19. výročí založení ostravské revue Protimluv je věnována uvedení knižního výboru Loli paradička slovenského prozaika Víti Staviarského. O autorovi i knize pohovoří slovakista Miroslav Zelinský, číst bude herec René Šmotek, který načetl text pro stejnojmennou audioknihu. Večerem provází šéfredaktor revue Protimluv Jiří Macháček. Program doprovodí kapela Mištes.
VÍŤO STAVIARSKY (*1960) je rodák z Prešova, který toto město nikdy neopustil, s výjimkou studia a pozdějších „spanilých jízd“ za živobytím jako prodejce na trzích, poutích, hodech, festivalech, které po federálním území absolvoval s větší částí své rodiny vždy od jara do podzimu, aby v zimě mohl sedět a psát. Staviarsky vystudoval scenáristiku na pražské FAMU, pracoval jako ošetřovatel v psychiatrické léčebně a na protialkoholní záchytce, jako kulisák a hospodský. Psal odjakživa, ale knižně debutoval až v r. 2007 novelou Kivader o jednom romském chlapci, který se tak úplně nepovedl (kniha nominována na cenu Anasoft Litera). Zkušenosti ošetřovatele zužitkoval v povídkové knize Záchytka (2009, další nominace na Anasoft Literu). Následovala novela Kale topanky (2012, vítěz Anasoft Litery), sbírka absurdních grotesek Človek príjemný (2014) a novela Rinaldova cesta (2015). Je autorem scénáře a spolurežisérem (se synem Richardem) celovečerního filmu Loli paradička, hořké lovestory o dvou současných ztracencích…
MIROSLAV ZELINSKÝ (*1961) vystudoval český jazyk a historii na univerzitě v Brně, poté působil v brněnské pobočce Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Pracoval jako literární redaktor v televizi a rozhlase. V letech 2002–2004 byl lektorem na Univerzitě Erfurt v Německu. Od roku 2004 pracuje na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, od r. 2011 na Slezské univerzitě v Opavě, kde je aktuálně zástupcem vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Zde vyučuje estetiku, vizuální studia a kulturní průmysly. Ze slovenštiny do češtiny přeložil více než 50 knižních titulů, mj. básnickou antologii Rytíři textových polí věnovanou slovenské poezii po r. 1989, antologii básnické skupiny Osamělí běžci (Protimluv, Ostrava 2017) a dále mj. knihy Petra Pišťanka, Pavla Vilikovského, Dušana Dušeka nebo Daniely Kapitáňové.
RENÉ ŠMOTEK je absolventem ostravské konzervatoře. Už během studií hostoval v Divadle Petra Bezruče a v Národním divadle moravskoslezském, patří k zakládajícím osobnostem Komorní scény Aréna v Ostravě. Spolupracuje s ostravským studiem České televize a objevil se v řadě televizních inscenací a filmů (Deník Ostravaka, Šumná města, Bakaláři aj.), zahrál si i ve francouzském životopisném filmu Balzac (1999), kde titulní roli ztvárnil Gérard Depardieu.
KAPELA MIŠTES působí v Ostravě a její hudba je poznamenána vlivy romského folklóru, ale třeba i jazzové hudby a klezmeru. Muzikanti mají na repertoáru např. sociální píseň Karvinate bari šachta (V Karviné je velký důl), v níž se odrážejí změněné sociální podmínky Romů po příchodu na Ostravsko aj. Kapela obvykle vystupuje v obsazení housle, kytara, kontrabas, akordeon, viola a zpěv.
ÚČAST:
Koná se na zahradě Domu umění za platných opatření jako na zahrádkách, tedy maximálně 4 osoby u 1 stolu, rozestupy mezi stoly 1,5 metru.
Nezbytné jsou respirátory.
Vstup s negativním testem na covid-19, nebo s dokladem o uplynutí 14 dnů po druhé dávce vakcíny, nebo s lékařskou zprávou o prodělání covidu-19 v uplynulých 90 dnech.
Sledujte prosím naše sociální sítě. V případě nepříznivého počasí Vás budeme v 16 hodin o zrušení akce informovat.
Literární čtení je na Facebooku.
Děkujeme za podporu statutárnímu městu Ostrava a Galerii výtvarného umění v Ostravě.