Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Michel Doneda, Petr Vrba &  Naše ano

3. 4. 2019
V cyklu improvizované a experimentální hudby máme vzácnou příležitost poslechnout si jednoho z čelných představitelů světové avantgardy, stojícího po boku takových es jako je Fred Frith nebo John Zorn.

Francouzský sopránsaxofonista Michel Doneda ve své hře prolíná abstrakce, neobvyklé zvuky a nápady a vytváří z nich konkrétní, soudržný projev, který podněcuje imaginativní účast posluchače. Využívá minimalistických, neokázalých, ale efektivních pohybů rtů, které umí proložit důrazným zakousnutím do plátku, aby kromě jemných zpěvavých tónů zaznělo i kvílení. Doneda patří k vysoce respektovaným a světově proslulým improvizátorům, kterého jsme v Česku mohli spatřit zatím jen ve dvou sestavách a to s Lê Quan Ninhem před jedenácti lety a vloni s Adrianem Myhrem, s  nímž zahrál v ostravském Domě umění. Donedu premiérově doprovodí klíčová postava domácí impro scény, trumpetista Petr Vrba. Oba hráče spojuje limitní přístup k nástroji, snaha o co nejotevřenější a nejcitlivější improvizaci a absence předem daných plánů. Jejich koncerty improvizované hudby jsou zkušeností, kterou sdílejí s publikem, prostorem a vůbec vším, co je obklopuje.

Naše Ano. Trocha improvizace, nervů anebo upocené pohody dělá z produkce tria Naše ano, v němž se sešli členové skupin Zablouduil(a), Massola, Ruinu (a mnoha dalších formací), vcelku normální obývákovou záležitost. Dva saxofony a syntezátor napoví, že se bude kopat. Půda je měkká a kontaminovaná, jako na skládce. Nejde ani tak o potřebu něco v ní hledat, jako spíš o radost z přehrabování a chuť se do ní bořit. Ladit, přepínat, občas se uvolnit. Bordel – Áda, Čunďa a Páťa se rozhodli v něm říct své Ano.

vstup volný

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero