Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Karel Kotas – architekt, pro kterého se stala Ostrava šancí

24. 4. 2019
Přednáška Gabriely Pelikánové.

Přednáška z cyklu "Ostravsko očima umělců".

Jméno architekta Karla Kotase (1894–1973), žáka Jana Kotěry, začíná být s Ostravou spojováno kolem roku 1925. Tehdy se stal referentem stavebního odboru města, v jehož kompetenci bylo provádění dozoru nad výstavbou Nové radnice. V oblasti projektování měl však Karel Kotas i vlastní ambice. 

Již v roce 1927 se zúčastnil architektonické soutěže na novostavbu Moravsko-ostravské spořitelny, kterou přes značnou konkurenci vyhrál. Další úspěch se dostavil vzápětí, kdy získal zakázku výstavby filiálky obchodního domu Brouk a Babka na Smetanově náměstí. Třetí jeho výjimečnou realizací veřejné budovy v Ostravě byla italská pojišťovna Adriatica di Sicurtà na rohu Puchmajerovy a Zámecké ulice. Všechny tyto stavby vytvořil v ryze modernistickém duchu se zjevnými prvky funkcionalismu. 

Projektů podepsaných Kotasovým jménem je v našem městě daleko víc. Važme si jich. Když v roce 1932 odešel do Prahy, jeho práce již byla za zenitem. Tak kvalitní a různorodou architekturu jako v našem městě už jinde nevytvořil.

volný vstup

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero