Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

JAN PROVAZNÍK – ilustrátor, kterého děti milovaly

28. 4. 2021

Jan Provazník (1901–1978) se sice narodil v Brně, v Ostravě ale žil od roku 1936 až do své smrti. Grafické vzdělání získal u Františka Kysely na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Následně prožil jeden stipendijní rok v Paříži, kde ho vyučoval František Kupka. Poté návratu z Francie se začal intenzivně zabývat scénografií pro ostravské městské divadlo, kde měl angažmá v letech 1940–1948. Souběžně pracoval i pro divadelní scény v Opavě a v Českém Těšíně. I když jej tato práce naplňovala a bezesporu se v ní dokázal prosadit, jeho celoživotní láskou zůstala ilustrátorská tvorba, které dal nakonec přednost.
Nejvíce ilustrací vytvořil mezi 40. a 70. lety minulého století, kdy se zaměřoval hlavně na dětského čtenáře. Mezi jeho realizace patří například Perly pohádek Boženy Němcové (1947), cyklus knih Amálie Kutinové o Gabře a Málince (1970) a v neposlední řadě i několikeré vydání v 50. letech oblíbeného Malého Bobše J. V. Plevy.
Provazníkova tvorba je ve fondu GVUO zastoupena téměř stovkou děl. Její základ tvoří kresby, ve sbírce naleznete však i několik olejomaleb, inspirovaných žánrovými výjevy, které mapují život na Ostravsku. Unikátní je i zdejší soubor ilustrací, které vznikly v roce 1975 pro chystané vydání Pohádek z Valašska, k němuž však nedošlo.
Přednáška o Janu Provazníkovi se již uskutečnila v Galerii výtvarného umění v Ostravě v roce 2011 v souvislosti s výstavou Provazníkových kreseb. Tento příspěvek bude doplněn o nové skutečnosti z následujících let. 

Gabriela Pelikánová

Přednáška je k vidění na Facebooku a YouTube GVUO.

Popiska: 
Jan Provazník, Jak Jaromil k štěstí přišel, z cyklu ilustrací ke knize Perly Pohádek Boženy Němcové, akvarel na papíře, 1947, 355×255 mm, GVUO 

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero