Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

ČTENÍ AUTORŮ NOVÉHO ČÍSLA REVUE PROTIMLUV 1/2024

18. 4. 2024

18–20 h

vstup volný

Básnířky a básníci, také historik architektury publikující v novém čísle Protimluvu 1/24 vystoupí 18. dubna v Domě umění v Ostravě v pořadu nazvaném Literární čtvrtek. Číst své texty budou mj. mladé básnířky Viktorie Pražáková a Josefína Ptáčková, které napsaly pro Protimluv článek Psanci poezie, v němž daly prostor ostravským autorům a autorkám nejmladší básnické generace. Historik architektury Martin Strakoš stojí za rozsáhlým textem o Ostravě nepostavené v plánech a projektech a pobeseduje o jednom z nejpodnětnějších období ostravské architektury: šedesátých letech minulého století. Básník a publicista Petr Vrchlabský přečte básně ze své připravované sbírky nazvané Prostory za prahem. Moderuje Jiří Macháček, editor Protimluvu 1/24.

Viktorie Pražáková a Josefína Ptáčková
Osmnáctileté studentky gymnázia s láskou k divadlu, poezii a umění. Spolupořádají čtení nejmladší generace ostravských autorů*ek – My, Psanci poezie, které mělo debut v prosinci loňského roku. Básníky a jejich verše zveřejňují na platformě Instagram (@psancipoezie). Zároveň pracují na divadelní hře složené právě z poezie mladých autorů.

Martin Strakoš (1974)
Historik architektury, památkář a dlouholetý redaktor Protimluvu. Působí v Národním památkovém ústavu (NPÚ), územním odborném pracovišti v Ostravě v pozici památkáře. V letech 2004 až 2011 externě spolupracoval s Ostravskou univerzitou. Zaměřuje se na problematiku architektury 19. a 20. století, na historii památkové péče a otázky současné architektury v historickém prostředí. Své poznatky o architektuře Ostravy publikoval v knihách Průvodce architekturou Ostravy (2009), Nová Ostrava a její satelity (2010), Ostravské interiéry (2011), Kulturní domy na Ostravsku v kontextu architektury a umění 20. století (2012) nebo Po sorele brusel, kov, sklo, struktury a beton (2014). V Pasece vydal např. publikaci Ostrava industriální a moderní (2021). Je členem ICOMOS, DOCOMOMO, okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu a dalších institucí a spolků.

Petr Vrchlabský (*1949)
Básník surrealistického východiska a občasný publicista, povoláním právník. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, narodil se ve Zlíně, ale život spojil s Ostravou. V roce 2013 vydal knihu nazvanou S pamětí v zádech, v níž jako ostravský patriot a chodec městských zákoutí, jež důvěrně zná, přináší tu krátká, tu delší zamyšlení o místech, jako jsou městské hřbitovy, kostely, synagogy, kina, kavárny či bufety s jejich ztracenou a postupně mizející pamětí. Podílel se na činnosti ostravské pobočky Společnosti Karla Teigeho a později v letech 1995 až 2005 Skupiny 1742 v Ostravě. V Protimluvu mu letos vyjde básnická sbírka Prostory za prahem. Bydlí ve Vratimově.

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero