Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Abstraction-Création / art non figuratif 1932–1936 / ARP, BILL, CALDER, KUPKA

26. 1. – 25. 3. 2018
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Abstraction-Création byla jedna z nejdůležitějších a největších mezinárodních skupin, které sdružovaly umělce abstraktního a geometrického ražení. Vznikla v Paříži 15. února 1931 iniciativou belgického malíře a sochaře Georgese Vantongerloo, holandského architekta, malíře a teoretika Théa van Doesburga a v neposlední řadě francouzského malíře Auguste Herbina. Hnutí vzniklo z potřeby teoretického zakotvení abstraktního umění a propagace jeho výsledků.

Dvacátá a třicátá léta byla obdobím vzniku řady avantgardních skupin, ale hlavním impulsem pro založení skupiny byl van Doesburgův text Art Concret. Konkrétní umění pak začalo žít novým životem. V průběhu následujících sedmi let se členy skupiny stala plejáda skvělých umělců a pionýrů abstraktního umění. Za celé období existence prošlo hnutím na čtyři sta osobností. Skupinu řídil komitét, jehož členem byl v prvních letech i František Kupka.

Prezentované album je ohlédnutím za tvorbou skupiny z nejdůležitějšího období její existence. Výběr byl sice limitován možnostmi jednotlivých členů, ale přesto se podařilo seřadit třicet autorů, jejichž díla jsou navýsost reprezentativní. Vystaveni jsou Arp, Bill, Calder, Delaunay, Domela, Erni, Fischli, Foltyn, Gorin, Hélion, Kandinsky, Kerg, Kupka, Melotti, Moholy-Nagy, Mondrian, Okamoto, Pevsner, Reggiani, Schiess, Stazewski, Strzeminski, Taeuber-Arp, van Doesburg, Vantongerloo, Veronesi, Vezelay, Villeri, Vordemberge-Gildewart a Vulliamy. Výstava se uskuteční ve spolupráci se Svetlik Art Foundation.

Jiří Jůza

Výstava vznikla ve spolupráci se 

SVETLIK ART FOUNDATION

Kurátor výstavy:  Jiří Jůza
Texty: Jiří Jůza, Margit Staber, Paule Nemours
Grafický design: Robert V. Novák a Zuzana Burgrová
Propagace: Kateřina Mertha, Jana Malášek Šrubařová
Vzdělávací programy: Jana Sedláková
Překlad: Christopher Hopkinson

K výstavě vyšla doprovodná publikace, zakoupit ji můžete ZDE

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero